materstvi-a-setkani-zeny-s-vlastnim-stinem

Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem – reflexe knihy

Laura Gutman

Dnes je tomu 7 let, co se mi narodila první dcera. A mně přišlo jako dobrý nápad podělit se s vámi o dojmy z knihy, která tehdy mé prožívání raného mateřství velmi ovlivnila a pomohla mi mnohé pochopit.

Podle knihy těsně po narození miminka vznikají dvě dyády: matka-dítě a dítě-matka. Dítě dosud žilo v matčině těle a i po narození zůstává zcela závislé na matce. Matka se tak stává zároveň dítětem a dítě je částečně matkou, jejich energetické systémy zůstávají propojené hlavně na emoční úrovni.

Dítě má tři základní potřeby – kontakt, komunikace, potrava – přesně v tomto pořadí.

1 Kontakt

Miminko bylo zvyklé na neustálý dotyk matčina těla, na jeho pohyby a jeho zvuky. To je přesně to, co miminko uklidňuje i po narození. Platí to v období šestinedělí, ale i později, zhruba do dvou let věku dítěte. Pak se začíná pomalu emočně oddělovat od matky.

2 Komunikace

Miminko možná nechápe vše, co matka říká, ale dokonale cítí vše, co cítí matka. Pokud je matka rozrušená, cítí se nedoceněná nebo osamocená, zrcadlí tyto pocity i miminko v podobě nějaké nespokojenosti, nejčastěji pláčem, později kousáním nebo jiným „problematickým“ chováním. Jakmile matka popíše svoje pocity v první osobě jednotného čísla – cítím se příliš sama, nevím, co si počnout. Miminko se může od tohoto pocitu oprostit, protože už ví, že se netýká přímo jeho. Proto mluvte se svými miminky na rovinu a jako s dospělými, říkejte jim, co je čeká, jak se cítíte, co se bude dít. Ať se na to mohou připravit. Oni vám rozumí mnohem více, než si myslíte.

3 Potrava

Miminko samozřejmě potřebuje přijímat také potravu. Ideálně mateřské mléko z matčina prsu. Kdykoli a kdekoli. Nikdo nikdy nežádá to, co nepotřebuje. Nebojte se, že miminko častým kojením rozmazlíte. Žaludek kojence je maličký, v týdnu života asi jako meruňka, tudíž se rychle naplní, ale mléko se také brzy stráví. U každého je to individuální, proto nelze říct, že pouze takové intervaly jsou správné. I my dospělí jsme hladoví individuálně a stejně tak i naše novorozené děti. Dopřejte jim mléko kdykoli si o něj řeknou. Nebojte se, že je rozmazlíte. Naopak je naučíte, že je jim nasloucháno a jejich potřeby jsou uspokojeny na požádání, tudíž je nastaven skvělý základ pro jejich sebeuvědomění do budoucna.

Klid, ticho a čas – absence tlaku na cokoli

A protože matka se částečně stává znovu dítětem, má obdobné potřeby. Potřebuje klid, ticho a čas na soustředění se na svoje miminko a potřebuje prostor pro to, aby mohla na dobu šestinedělí opustit hmotný, racionální svět a mohla se plně ponořit do světa vjemů a počitků malého miminka. Dítě nemůže existovat bez matky a v tomto křehkém období ani matka nedokáže existovat bez miminka. Proto jim dopřejme dostatek času a prostoru, aby se mohli vzájemně poznat a věnovat si plnou pozornost. Když budou tyto potřeby naplněny, miminko má skvělý základ do života a matku s vysokou pravděpodobností nepotká žádné baby blues a bude mít sebedůvěru pro další péči o miminko. Tuto emoční oporu matce má poskytovat ideálně otec případně jiní dospělí z jejího okolí, pokud otec není přítomen.

Důležitá role otce

Otec si vztah k dítěti vytváří přes vztah, který má k jeho matce nebo přes jinou ženskou osobu. Sám neprošel těhotenstvím a porodem, tudíž jeho vazba na dítě není tak silná a už vůbec ne automatická. Pokud dosud neměl s matkou rovnocenný vztah, může na dítě žárlit, protože najednou zabralo jeho místo. I v partnerství je po narození dítěte velmi důležitá upřímná komunikace.

Ve věku kolem dvou let by mělo dojít k postupné separaci matky a dítěte. Pro tuto roli se nejlépe hodí otec, který dítě seznamuje s vnějším světem a zároveň se snaží získat pro sebe zpět svou ženu.

Dětské nemoci a matčin stín

Autorka zmiňuje, že dětské nemoci jsou často fyzicky projeveným stínem matky na těle dítěte. Proto navrhuje, hlavně u chronických a opakujících se potíží, aby se matka sama zamyslela, co nemůže strávit nebo rozdýchat a tím pomohla dítěti symptomy zmírnit nebo úplně odstranit. Všechny stíny začínají v našem dětství, proto je dobré zamyslet se nad vlastním příběhem a uvědomit si, čeho se nám nedostávalo.

Právo na pravdu

Všechny děti mají právo na pravdu, jak vnější – co se kolem dětí děje, tak vnitřní – co si o tom myslí pečující osoba. I v těžkých situacích nebo při adopci je vždy lepší říct dítěti pravdu než něco skrývat nebo si vymýšlet. Děti to stejně vycítí a pak jsou nejisté nebo vzniká problémové chování. Dospělí by měl vždy najít dost kuráže a odhalit čistou pravdu, jak v událostech, tak v tom, co kolem těchto událostí cítí.

V případě vymezování hranic opět přichází na řadu uvědomit si, kolik s dětmi trávíme času bdělou přítomností. Často jim prostě chybí naše pozornost a klademe na ně příliš velké nároky, aby se přizpůsobily našim představám místo toho, aby to bylo obráceně.

Ohledně ovládání svěračů či cucání prstů opět přichází na řadu autoritářský přístup dospělých, kdy mají pocit, že děti už jsou dost velké. Kdy je ale ten správný čas přestat/ začít? U každého je to velmi individuální, a čím víc na dítě tlačíme, aby se začalo chovat podle našich představ, tím hůř se mu to daří. Děti potřebují lásku a mnohem méně tlaku na výkon a očekávání rodičů.

Špatné spaní může být způsobeno emoční nepřítomností matky během dne. Děti se pak budí v noci, protože vědí, že maminka je sice rozladěná, ale je tam pro ně. Do dvou let je to úplně normální a i později to nemusí být problém, pokud matka spí s dětmi a tu jistotu, že je tam pro dítě mu poskytne. Později je na partnerovi, aby poskytl citovou jistotu matce a ta dítěti, zároveň ale, aby zasáhl a dyádu matka-dítě šetrně oddělil a získal zpět svou ženu.

Násilí plodí vždy násilí. A pokud jsou děti agresivní, vždy je to proto, že samy jsou oběťmi násilí. Někdy fyzického, jindy skrytého. Toto bychom měli vždy mít na paměti, a pokud jsme odborníci, měli bychom se snažit začarovaný kruh násilí roztrhnout vhodnou intervencí, nasloucháním a kladením správných otázek vhodnému článku daného kruhu.

Láska, pozornost, trpělivost a upřímnost

Celou knihou se jako nit vine myšlenka, že děti potřebují hlavně naši lásku, pozornost, trpělivost a upřímnost. Pokud toto vše dostanou, vyrostou z nich zdravé a sebevědomé osobnosti bez závislostí a problémového chování. Přesně to jsou ovšem věci, kterých se v západní společnosti dětem zoufale nedostává. Pak z dětí vyrůstají dospělí s duší zraněného dítěte a často si v náročném světě se sebou neví rady.

Moje shrnutí

Za sebe mohu říci, že s pohledem vyjádřeným v knize velmi souzním. Myšlenka, že bychom měli přestat tlačit na výkony a místo toho dětem prostě věnovat čas a důvěru je mi velmi blízká. Sami máme obě děti často v posteli a snažíme se jejich vývoj spíše pozorovat nežli ovlivňovat nebo hodnotit. Věřím, že každé dítě uzraje v ten správný čas právě pro něj.

Starší dcera se kompletně odplenkovala kolem dvou let, sama si řekla, že už nechce plenu a tak jsme ji nedali. Mladší je v pohodě bez pleny také od dvou let, ale na noc ji potřebovala mnohem déle. Neřešila jsem to a věřila, že čas, kdy zvládneme i noc bez pleny přijde co nevidět. A nakonec přišel.

Kniha mi navíc pomohla lépe pochopit moje stavy po prvním porodu. Kdy jsem procházela baby blues, chvílemi možná až lehkou poporodní depresí a pláč miminka ve mně spouštěl nepřiměřené reakce. Pochopila jsem, že reaguji na vlastní nenaplněné potřeby z mého dětství, často jsem s malou konejšila i sama sebe a postupně se moje reakce velmi uklidnily.

Knihu bych doporučila všem nastávajícím matkám, aby se lépe připravily na křehké období po porodu. Zároveň se domnívám, že plně docenit a pochopit, možná i procítit, obsah knihy dokáže až žena s vlastní ranou, mateřskou zkušeností.

Bára Gottsteinová

Bára 2.0 – poutnice životem na cestě k rovnováze

V listopadu jsem absolvovala první z pěti víkendů roční akademie mindfulness, který vede Kasha z mindullife.cz. Byl to pro mě velmi silný zážitek a mimo jiné jsem si tam uvědomila, že svoje místo cítím primárně vedle novopečených maminek.

Koncem ledna proběhl druhý víkend, který byl celý zaměřený na pozornost k tělu. Zásadním uvědoměním bylo, že je třeba přestat snít a začít konat. A tak intenzivněji tvořím blog a přemýšlím, jak nejlépe začít s podporou žen, kterou cítím jako velmi důležitou.

Moje životní výzvy

Jak se dočtete na mém webu, mou hlavní životní výzvou je nalezení životní rovnováhy.

Moje cesta vedla od absolutního bytí v hlavě přes převahu pocitů až k momentálnímu stavu, ve kterém se snažím propojovat hlavu a pocity do jednoho funkčního celku.

  • hledání životní rovnováhy
  • vztah s matkou a otcem
  • odpor vs. přijetí
  • porody a život s miminkem
  • zdraví – psychické a fyzické
  • vědomé rodičovství

Vztah s matkou a otcem

Nejspíš pro vás nebude překvapením, že náš postoj ke světu se utváří v našem dětství. A primární osoby, které nás ovlivňují jsou naši rodiče.

V mém příběhu byla maminka emočně nestabilní a značnou část života i nepřítomná. Taťka pro mě naopak zosobňoval všeho schopné božstvo, kterého jsem se bála a zároveň ho bezmezně uctívala.

Jak jsem začala svůj příběh rozkrývat, došlo mi, že oba vždy dělali to nejlepší, co v dané chvíli mohli. Že mi nikdy nechtěli ublížit a že prostě nevěděli, jak to dělat jinak.

Oběma jsem odpustila a musela jsem hodně odpustit i sama sobě, což byl možná nejnáročnější proces. Ale velmi se mi ulevilo. A došlo mi, že všichni jsme v pořádku a na nikom z nás není nic špatně.

Odpor vs. přijetí

Už jste jistě slyšeli, že je dobré přijímat vše, co nám život přináší a neklást tomu odpor. Jak to ale prakticky udělat, když jsme celý život vedeni k tomu, jak by to ideálně mělo být a chceme tuto ideální představu naplňovat.

Předně je dobré si uvědomit, že neexistuje jediný ideální stav bytí nebo žití pro všechny. Každý jsme originál a jako takový máme různé potřeby a nároky. Je dobré snažit se naplnit svoje potřeby a nesnažit se naplňovat očekávání okolí. To je často běh na dlouhou trať, ale rozhodně se vyplatí na něj vydat.

Když začnete žít svůj život podle vašich konkrétních potřeb, velmi se sníží tlak, který ucítíte a možná si jednoho dne uvědomíte, že již žádný odpor (který ten tlak vytváří) necítíte a že život přijímáte prostě tak, jak běží.

Porod a život s miminkem

Moje těhotenství a porody byly mým obrovským tématem. A myslím, že je to tak v pořádku, protože se jimi můj život velice proměnil. Návrat k porodu jako přechodovému rituálu je kniha, kterou aktuálně čtu a velmi souzním s tím, že porod je velkým, život-proměňujícím, přechodovým rituálem.

Žena ho prožívá velmi intenzivně, psychicky i fyzicky. Změna ovšem nastává i pro muže, který si takovým přechodem neprochází tak intenzivně. O to více na něj pak mohou dolehnout důsledky změny. Určitě je skvělé, když se oba co nejvíce podporují a podílejí na tom, jaké změny těhotenství a porod přinášejí. Díky tomu mohou být oba, co nejlépe připraveni na to, co přijde po porodu. Na vše se připravit nedá, člověk netuší, jaká přesně situace nastane zrovna u něj a jak na ni bude reagovat. Přesto je dobré mít představu o tom, k jakým změnám a situacím často dochází, aby byl překvapen co nejméně. Kdo je připraven, není zaskočen, říkává se. V poporodním období toto rozhodně platí.

Zdraví – psychické i fyzické

V západní společnosti jsme zvyklí rozdělovat svět, život i zdraví na různé, oddělené součástky. Já to ale vnímám tak, že jsme všichni jeden celek, který je na různých úrovních propojený a proto je třeba na problematiku vždy pohlížet komplexně a nevyzdvihovat jednu část nad jinou. Všechny hrají svou nezastupitelnou roli.

V oblasti zdraví to platí určitě. Vyrůstala jsem v klasickém prostředí, kde se kladl důraz na preventivní prohlídky a nutnost mechanického fungování těla. Že existuje i něco jako psychické zdraví, o které je taky dobré pečovat jsem zjistila prakticky až ve chvíli, kdy moje psychika nevydržela pod náporem každodenních povinností a přišla psychotická ataka.

Pro mě, jako matku s dvěma malými dětmi, to byl velký šok a rána, která se hojí svým způsobem dosud.

Přinutilo mě to přehodnotit dosavadní způsob života a zařadit změny, které jsou blahodárné. Všechno ale jde velmi pozvolna a na můj původní vkus pomalu. Uvědomuji si však, že katarze a dramatické změny jsou možné, ale nejsou úplně příjemné. Pokud začneme měnit své postoje, zvyky, návyky a programy pozvolna, i naše prožívání se bude měnit pomalu, ale o to trvaleji a udržitelněji.

Je dobré si uvědomit, že dosavadní fungování jsme budovali celý život, tudíž i nové fungování je třeba integrovat pomalu a postupně. Změna je ale možná.

V mindfulness se učíme nehodnotit a přijímat to, co se nám děje. Zároveň se naše mysl neustále snaží o opak a je to tak v pořádku, během našeho života naše prostředí formovalo naši mysl, tudíž je logické, že mysl hodnotí své prostředí na základě vzorců, které má dlouhodobě naučené. Zároveň je mozek neuroplastický a je neustále schopen učit se novému. Když toto prohlédneme, máme celý zbytek života na to, přeprogramovat naši mysl. Ovšem s laskavostí a přijetím, že se to vždy nemusí dokonale dařit. Nejde o to být dokonalý v očích někoho cizího, ale cítit se dobře ve svém vlastním prožívání.

Vědomé rodičovství

Když už víme, co děti potřebují a zároveň máme zvědomená zranění z našeho dětství, chceme udělat vše pro to, aby naše děti prožili dokonale harmonické dětství, aby z nich vyrostli zdravě sebevědomí a úspěšní dospělí. A tím na sebe vytváříme obrovský tlak. Jak jsme si již řekli, cílem není dokonalost, ale cesta k ní.

Jak říká Gabor Maté, když se vám povede podepsat se na svých dětech o 10 % méně, než se na vás podepsali vaši rodiče, tak jste dobří rodiče.

Není až tak důležité CO děláme, ale JAK to děláme. Hladit někoho jde mnoha způsoby. Nejvíc si z toho ale oba odnesete, když jste oba plni svou pozorností u hlazení. Vy myslíte na to, jak druhého hladíte a druhý dotek přijímá a myslí na to, jak to na něj působí. A tímto způsobem je možné přistupovat ke všemu, co v životě děláme. Když jsme u toho plně přítomní, obohatí nás to.

Na druhou stranu se není třeba pranýřovat, když se ta plná pozornost nedaří. Je mnoho situací v životě, kdy svou pozornost potřebujeme dělit mezi více podnětů a i to je naprosto v pořádku. Když začneme bdělou pozornost trénovat, postupně se bude objevovat častěji. Neexistuje ale jeden jediný způsob, jak správně žít.

Pohodové šestinedělí anebo ne?

Co je šestinedělí

Šestinedělí začíná narozením děťátka. Jak název napovídá, mělo by trvat alespoň 6 týdnů. Je to speciální období v životě ženy, kdy se zotavuje z těhotenství a porodu a duševně se připravuje na novou roli matky. Mělo by také být obdobím, kdy žena načerpá dostatek sil na nadcházející náročné období s novorozencem. Z toho důvodu potřebuje velkou podporu okolí, především partnera. Může také využít služeb komunitní porodní asistentky nebo poporodní duly. Je smutným faktem, že jejich služby většinou neproplácí zdravotní pojišťovna a tudíž si je musí hradit rodiny samy. Jsou to však ty nejlépe investované peníze.

Toto období lze rozdělit na rané a pozdní. Rané trvá zhruba 10 dní a hojí se během něj rány po porodu a stabilizuje se tvorba mléka. Matka je v nejužším spojení s dítětem a neměly by se rozdělovat. Pozdní šestinedělí končí 6 až 8 týdnů po porodu, matka se přizpůsobuje životu s miminkem a v jejím těle dochází k hormonálním změnám.

Zdá se mi, že v dnešní době je šestinedělí věnováno příliš málo pozornosti. Pokud zůstanete v porodnici, jste tři dny pod dohledem porodní asistentky, která bude kontrolovat očistky a svinování dělohy, pak vás ale propustí domů a už na vás nikdo nedohlíží. Až po skončení šestinedělí jdete na běžnou prohlídku ke gynekologovi. Ten zpravidla zkontroluje fyzické funkce. Na to, jak se žena cítí psychicky, už mnohdy není prostor a to je škoda.

Stará moudrost praví, že v šestinedělí by žena měla strávit

7 dní v posteli,

7 dní na posteli a

7 dní okolo postele.

Krásně to vystihuje důležitost odpočinku v tomto klíčovém období. Dříve to byla prakticky jediná dovolená, kterou ženy měly, proto se náležitě dbalo na její dodržování.

Procesy v šestinedělí

V období šestinedělí probíhá naráz spousta procesů, které na sebe navazují. Žena krvácí, odcházejí tzv. očistky, probíhají děložní stahy a zavinování dělohy, zároveň se přidává tvorba mléka a péče o novorozence. Těžko se o těchto procesech dá hovořit odděleně, přesto se o to pokusím.

Krvácení (očistky)

Placenta po odchodu zanechala na děloze ránu o velikosti zhruba dlaně, která se během tří týdnu zmenší asi na 3 cm. Lze si to představit jako byste měla v nose velký strup a ten se náhle sloupl. Proto z vaginy během šestinedělí vyteče zhruba 200 až 500 ml krve.

1. – 2. den: světle nebo tmavě červená krev, silné krvácení, malé nebo středně velké sraženiny (menší než golfový míček).

2. – 6. den: hnědá nebo růžová krev, střední krvácení, méně krve, více bělavého výtoku, méně malých sraženin.

6. – 14. den: hnědý, žlutý nebo bílý výtok, krvácení slabé, spíše špinění, bez sraženin.

15. den – konec 6N: hnědý, žlutý, krémový výtok slabé špinění jen některé dny.

Během prvních 3 dnů po porodu mohou mít některé ženy zvýšenou teplotu nebo silnější krvácení (zejména když se postaví po delším ležení), aniž by šlo o závažný problém. Buďte v kontaktu se svou porodní asistentkou nebo lékařem.

Kdy je třeba vyhledat pomoc?

Při silném krvácení, kdy krev prosakuje více než jednu porodní vložku za hodinu nebo kdy jsou krevní sraženiny velké jako vejce a větší.

Když se rána po nástřihu nebo císařském řezu nehojí a teplota je 38°C a vyšší.

Při silných, neustupujících bolestech hlavy nebo při bolesti hlavy se změnami vidění.

Poporodní stahy, zavinování dělohy

Děloha se z velikosti zhruba melounu musí během pár dnů smrštit znovu do velikosti zhruba hrušky. To je možné díky poporodním stahům. Ty jsou pociťovány jako křečovité stahy v břiše a podobají se bolestem při otevírání. Prvorodičky je většinou nevnímají jako příliš bolestivé. Jejich bolestivost se zvyšuje s dalšími porody, protože děloha potřebuje s dalším porodem více energie, aby se znovu smrštila. Buďte na tyto stahy připravena a prodýchávejte je stejně jako porodní bolesti.

Hygiena

Po každém močení bych doporučila omýt se proudem vlažné vody ať už z lahve, bidetu nebo ve sprše nebo ve sprše pod proudem vody rovnou močte. S hojením porodních poranění mi také velmi pomohly šicí bylinky, které jsem si celé šestinedělí sypala na vložku. Dají se koupit na specializovaných eshopech nebo vám je namíchá vaše dula či porodní asistentka.

Popraskané žilky v očích, v obličeji, na krku

Mohou vzniknout po úporném tlačení při porodu. Za týden nebo dva modřiny zmizí a žilky se zahojí.

Závratě a třesavka

V prvních dnech a týdnech po porodu se tělo zbavuje nadbytečné tekutiny, kterou nastřádalo během těhotenství. Proto můžete být malátná nebo cítit závratě. Buďte opatrná. Vstávejte pomalu a nedělejte rychlé pohyby. Můžete někoho poprosit, aby vám byl při vstávání na blízku.

Třesavka bývá po porodu častým jevem. Přikryjte se peřinou, napijte se sladkého, teplého čaje a uvidíte, že se stav zlepší. Pokud by přetrvával, kontaktujte porodní asistentku nebo lékaře.

Výživa a zažívání

Tělo se vzpatovává z těhotenství a porodu a většinu energie a výživných látek využívá pro tvorbu mléka. Během kojení tělo potřebuje více kalorií než v těhotenství. Proto je základem vaší pohody a úspěšného kojení zdravá a vyvážená strava s dostatkem tekutin.

Zažívání se do normálu vrací nějakou dobu po porodu. Nejpozději třetí den po porodu by žena měla vyprázdnit střeva. Udržovat stolici měkkou můžete zvýšeným množstvím vlákniny ve stravě.

Velmi důležitý je také dostatečný příjem železa, protože krvácením došlo k jeho ztrátě a navíc kojíte, čímž předáváte železo dítěti. Jezte potraviny bohaté na železo jako červené maso a listovou zeleninu s tmavými listy. Smoothie je také vhodná a chutná možnost, jak obohatit jídelníček.

Spánek

Po porodu je osmihodinový spánek pouhou vzpomínkou. Miminko se v noci může často budit, za to může odpočívat přes den. Většinou je bdělé tak hodinu a pak dvě i tři hodiny spinká. Abyste si mohla dostatečně odpočinout, je dobré spát s miminkem v jakoukoli denní i noční dobu. Můžete také požádat partnera, aby miminko pohlídal a vy si mohla odpočinout.

Nálada, úzkosti a náhled na různé věci se s nevyspáním velmi rychle mění k horšímu, proto je velmi důležité dbát na dostatečný odpočinek. Čím odpočatější budete, tím lépe se tělo a mysl přizpůsobí životu po těhotenství.

Cvičení

V prvních týdnech po porodu se budete věnovat hlavně miminku a tělo potřebuje odpočívat.

Ovšem existují vhodné cviky, které podporují zavinování dělohy, a pomůžou obnovit pevnost pánevního dna. Ze začátku to jsou různá dechová cvičení. Poporodní gymnastiku si rozhodně nechte až na období po šestinedělí.

Ležení na břiše

Podpořit zavinování můžete rozhodně tím, že si lehnete na břicho. Dávejte při tom pozor, abyste si lehaly i vstávaly přes bok. Stačí často a krátce, třeba 3 – 5x denně na 5 – 10 minut, ideálně po kojení. Stačí toto provádět 14 dní po porodu, ale můžete i déle, je-li vám to příjemné.

Šátkování břicha

Potřebujete dlouhý, neelastický šátek, široký aspoň 10 cm. Přes bedra dopředu na břicho, překřížit v oblasti pod pupíkem, pak zpět na záda, překřížit a zpět dopředu, kde šátek zavážeme. Použít od prvního dne po porodu, 3 – 6x denně na 5 – 10 minut po dobu 3 týdnů. Velmi to ulevuje bolavým zádům, které po porodu dělají práci i za ochablé břišní svaly.

Rozhodování při porodu

Jak se rozhodovat (nejen) při porodu

Těhotenství, porod a následné mateřství nás nutí činit různá rozhodnutí, která už se netýkají jenom nás, ale ovlivňují i život dítěte. Proto je vhodné rozhodovat se zodpovědně. A to jde nejlépe tehdy, když máte dostatek relevantních informací. Zároveň je vždy dobré poradit se s odborníkem na danou problematiku a jeho názor porovnat s vaším vlastním pocitem a postojem.

V porodnici při zápisu k porodu nebo nejpozději při příjmu do porodnice budou chtít, abyste vyplnila informovaný souhlas s hospitalizací a různými standardními postupy. Váš souhlas může být opravdu informovaný, pouze pokud všem informacím rozumíte. Nebojte se ptát na všechno, co vám není jasné a pokud s něčím nesouhlasíte, tak to vyškrtněte nebo prostě nepodepisujte.

Metoda BRAIN

Vaše rozhodnutí bude vždy vaše. Nikdo ho nemůže udělat za vás. Může vám však pomoci rozhodovat se pomocí metody BRAIN, což znamená, že si zjistíte benefity, rizika, alternativy, váš postoj (intuice) a co se stane, když neuděláte nic pro daný, doporučovaný postup.

B enefity – jaké jsou výhody dané procedury, postupu, testu? Vyváží to možná rizika?

R izika – jaké nežádoucí účinky hrozí při tomto postupu? Jak spolehlivé jsou výsledky testu?

A lternativy – jaké jiné možnosti existují nebo je tento postup, test jediná možnost?

I ntuice – co vám říkají vaše vnitřní pocity, co vám napovídá intuice? Dává vám smysl tuto proceduru podstupovat?

N ic – co se stane, když počkáme, neuděláme nic? Jak dlouho budeme čekat, než znovu zvážíme tento postup nebo test?

Příklad použití metody BRAIN

Porod krásně běží, kontrakce začínají zintenzivňovat a lékař doporučí provést epidurální analgesii. Vy ale vlny zvládáte a chcete porod bez zásahů, pokud nebudou nutné. Jak tedy postupovat?

Požádejte lékaře o chvíli strpení a se svým doprovodem proveďte rychlé zhodnocení situace:

Benefity – epidurál umožňuje eliminovat bolest, aniž byste byla zbavena vědomí nebo byla otupělá či měla zastřené vnímání. Můžete s ním odpočívat nebo i spát. Při těžkém porodu může proměnit to, co by se stalo mučivým a bolestivým zážitkem v prožitek pozitivní. Zdá se, že někdy dokáže povzbudit progresi porodů, které se takzvaně „zasekly“.

Rizika – prodloužení doby porodu, větší pravděpodobnost urychlení porodu oxytocinem, větší pravděpodobnost instrumentálního porodu.

Alternativy – zvládání bolesti pomocí nefarmakologických metod – pohyb a změna pozice, sprcha, elektrostimulace, dotek a masáž, akupresura, relaxace, dýchání, rebozo apod.

Intuice – jaký z toho máte pocit? Je pro vás bolest nesnesitelná a přejete si okamžitou úlevu? Nebo máte pocit, že bolest v rámci možností zvládáte a že chcete používat pouze nefarmakologické metody úlevy od bolesti?

Nic – co se stane, když nyní epidurál nezavedete? Může být zaveden později, nebo je nyní poslední možnost? Pokud vše běží v pořádku, je často dost prostoru zavedení epidurální analgesie ještě odložit.

Shrnutí závěrem

Pokud se jedná o postup, kterému nerozumíte, doptejte se na detaily, které vám nejsou jasné, lékaře, který postup doporučuje. Zároveň se můžete poradit se svou porodní asistentkou, dulou nebo dalším lékařem a získat tak další, nestranný názor. Nikdy se ale nenechte nikam tlačit. Je to vaše rozhodnutí a proto ho dělejte v klidu a s rozvahou, pokud to situace dovoluje.

placenta-kapsle

Placenta a její zpracování

Co je placenta?

Placenta neboli plodové či mateřské lůžko je dočasný orgán, který vzniká v děloze březí samice placentálních savců. Na jeho vzniku se podílí tkáně plodu i děložní sliznice matky.

Lidská placenta dosahuje průměru 20 cm a hmotnosti až 0,5 kg. Její hlavní funkcí je zajištění přívodu kyslíku a živin a odvod zplodin plodu. Také je důležitým producentem hormonů, které jsou nezbytné pro udržení těhotenství. Dále má imunologický význam – díky placentě imunitní systém matky nepoškodí plod, který by za jiných okolností byl napadán imunitou matky jako imunologicky cizí těleso.

Placentofágie je pojídání placenty po jejím vypuzení. Dělají to tak všichni savci (i býložraví). U lidí to však běžným zvykem není.

Na druhou stranu Tradiční čínská medicína používá placentu v medicíně po tisíce let. Další kultury známé pojídáním placenty jsou vietnamské, maďarské či italské. Věří, že placenta je bohatá na živiny a pomáhá zotavení se po porodu, zastavení poporodního krvácení a zvyšuje produkci mateřského mléka.

Vědeckých studií, které by se zabývaly placentofagií je zatím málo, proto nelze tuto praktiku a její výhody označit za vědecky podložené. Zda se pro konzumaci placenty rozhodnete či nikoli záleží zcela na vás.

Proč užívat zpracovanou placentu?

Výhody pro ženu:

  • Zmenšení poporodní krevní ztráty
  • Rychlé stažení dělohy
  • Snazší rekonvalescence po porodu
  • Lepší hojení poporodního poranění
  • Dřívější nástup laktace
  • Zlepšení poporodní anémie, odstranění únavy
  • Podpora imunitního systému
  • Pomoc při PMS nebo menopauze

Výhody pro dítě:

  • Použít při kašli, ucpaném nosu
  • Při poruchách trávení
  • Stabilizuje nálady
  • Posiluje imunitu
  • Homeopatika – kolika, růst zubů, separační úzkost, záchvaty pláče

Kdy se enkapsulace nedoporučuje:

U žen s potvrzenou infekcí dělohy

Pamatujte, že mít horečku u porodu neznamená, že žena má infekci dělohy. Je-li podezření na infekci dělohy, tak je velká pravděpodobnost, že lékaři budou chtít placentu poslat do laboratoře. Pokud je to možné, domluvte se na poslání kousku placenty místo celé. Pamatujte, že pokud se pošle celá placenta do laboratoře, tak se již její enkapsulace z důvodu kontaminace nedoporučuje.

Po poslání kousku placenty zbylou část placenty uschovejte do mrazáku. Je velmi pravděpodobné, že testování v laboratoři bude trvat déle než 48 hodin. Po získání výsledků z laboratoře se poraďte se specialistou a rozhodněte se jak s placentou dále naložíte.

U žen, které kouří v těhotenství

Pokud matka kouří, placenta zachytí a uchová těžké kovy. NAZEP proto nedoporučuje konzumaci placenty u matek, které kouří. 

Možné vedlejší účinky:

  • Mírné bolesti hlavy (doporučeno snížit dávku – tím by se měl problém vyřešit).
  • Žaludeční křeče nebo bolesti břicha (velmi zřídka – možná výsledkem růstu bakterií v důsledku nesprávného skladování kapslí, přestat užívat).
  • Žaludeční křeče u těch, kteří berou železo jako doplněk stravy (nedoporučujeme užívat doplňky železa a placentové kapsle najednou).
  • Vyrážka vracející se po 3 dnech konzumace kapslí (velmi vzácné).
  • Bolest pánevní vazů.
  • Nevysvětlitelný nedostatek produkce mléka (velmi vzácné).
  • Emocionální příznaky, stres, úzkost, deprese (velmi vzácné).

Já sama jsem placentové kapsle užívala po obou porodech. Po tom prvním jsem přesvědčená, že velmi napomohly rekonvalescenci. I po druhém porodu jsem cítila přívaly energie a myslím, že mi pomohly užít si šestinedělí, které bylo se dvěma dětmi už náročnější.

Potřeby matky a miminka po narození

3 základní potřeby matky a miminka těsně po narození

Těsně po narození miminka vznikají dvě dyády: matka-dítě a dítě-matka. Dítě dosud žilo v matčině těle a i po narození zůstává zcela závislé na matce. Matka se tak stává zároveň dítětem a dítě je částečně matkou, jejich energetické systémy zůstávají propojené hlavně na emoční úrovni.

Dítě má tři základní potřeby – kontakt, komunikace, potrava – přesně v tomto pořadí.

1 KONTAKT

Miminko bylo zvyklé na neustálý dotyk matčina těla, na jeho pohyby a jeho zvuky. To je přesně to, co miminko uklidňuje i po narození. Platí to v období šestinedělí, ale i později, zhruba do dvou let věku dítěte. Pak se začíná pomalu emočně oddělovat od matky.

2 KOMUNIKACE

Miminko možná nechápe vše, co matka říká, ale dokonale cítí vše, co cítí matka. Pokud je matka rozrušená, cítí se nedoceněná nebo osamocená, zrcadlí tyto pocity i miminko v podobě nějaké nespokojenosti, nejčastěji pláčem. Jakmile matka popíše svoje pocity v první osobě jednotného čísla – cítím se příliš sama, nevím, co si počnout. Miminko se může od tohoto pocitu oprostit, protože už ví, že se netýká přímo jeho. Proto mluvte se svými miminky na rovinu a jako s dospělými, říkejte jim, co je čeká, jak se cítíte, co se bude dít. Ať se na to mohou připravit. Oni vám rozumí mnohem více než si myslíte.

3 POTRAVA

Miminko samozřejmě potřebuje přijímat také potravu. Ideálně mateřské mléko z matčina prsu. Kdykoli a kdekoli. Nikdo nikdy nežádá to, co nepotřebuje. Nebojte se, že miminko častým kojením rozmazlíte. Žaludek kojence je maličký, v týdnu života asi jako meruňka, tudíž se rychle naplní, ale mléko se také brzy stráví. U každého je to individuální, proto nelze říct, že pouze takové intervaly jsou správné. I my dospělí jsme hladoví individuálně a stejně tak i naše novorozené děti. Dopřejte jim mléko kdykoli si o něj řeknou. Nebojte se, že je rozmazlíte. Naopak je naučíte, že je jim nasloucháno a jejich potřeby jsou uspokojeny na požádání, tudíž je nastaven skvělý základ pro jejich sebeuvědomění do budoucna.

A protože matka se částečně stává znovu dítětem, má obdobné potřeby. Potřebuje klid, ticho a čas na soustředění se na svoje miminko a potřebuje prostor pro to, aby mohla na dobu šestinedělí opustit hmotný, racionální svět a mohla se plně ponořit do světa vjemů a počitků malého miminka. Dítě nemůže existovat bez matky a v tomto křehkém období ani matka nedokáže existovat bez miminka. Proto jim dopřejme dostatek času a prostoru, aby se mohli vzájemně poznat a věnovat si plnou pozornost. Když budou tyto potřeby naplněny, miminko má skvělý základ do života a matku s vysokou pravděpodobností nepotká žádné baby blues a bude mít sebedůvěru pro další péči o miminko.

Můj druhý porod

Můj druhý porod

Blíží se výročí mého druhého porodu a tak mám chuť se s vámi podělit o nějaké střípky z něj. Miminko bylo chtěné a přišlo prakticky na požádání. Za což jsem velice vděčná.

Kontroly v těhotenství

Tohle těhotenství už bylo hodně jiné. Více jsem dávala na pocity a méně zapojovala hlavu. A tak jsem si kontrolu na gynekologii nechala až po Vánocích, kdy jsem byla zhruba ve 12. týdnu. Gynekolog mi div nevynadal, proč jdu tak pozdě, ale pro mě nemělo smysl chodit dřív. Věděla jsem, že za žádných okolností bych miminko pryč nedala a na druhou stranu jsem uznávala jeho svobodnou volbu případně odejít dřív. Takže k čemu by mi dřívější kontrola byla?

S gynekologem jsme si postupně vytvořili přátelský vztah. I když některé moje názory nezastával, plně je respektoval (minimum ultrazvuků, žádný test na cukrovku, žádné vnitřní vyšetření). Kéž by takových odborníků bylo více.

Volba doprovodu k porodu

Mnohem důležitější, než zdravotní kontroly, pro mě byla volba doprovodu k porodu. Věděla jsem, že v ideálním případě chci rodit doma, a tak jsem potřebovala sehnat kvalifikovanou a zároveň empatickou porodní asistentku. To se naštěstí formou různých náhod nakonec podařilo a já pro nás našla skvělého anděla strážného v ženském těle.

Přišel čas přihlásit se do porodnice. Vybrala jsem si pro jistotu dvě. Zápis do každé z nich probíhal opět odlišně, úřední přístup však vládl v obou. Jsem nesmírně vděčná, že později už jejich návštěva nutná nebyla.

Hladký průběh přirozeného porodu

Abych co nejvíce podpořila hladký průběh porodu, dopřála jsem si předporodní rituál. Byl to krásný zážitek, kdy jsem si ve společnosti mých kamarádek dopřála spoustu hýčkání a vyslechla mnohá požehnání pro můj krásný porod. Věřím, že i to přispělo k tomu, že se můj sen o nádherném, přirozeném porodu splnil.

Jeden den před deadlinem, který jsem si v hlavě stanovila a po důkladné rozmluvě s miminkem, se moje druhá dceruška hladce narodila do rukou té nejlepší porodní asistentky.

Co mi dal můj druhý porod

  • velikou důvěru v sebe, že dokážu vše, pro co se rozhodnu,
  • velikou důvěru ve vesmír, že věci se prostě dějí správně, když je necháme,
  • pochopení „chyb“ z prvního porodu,
  • nekonečnou vděčnost – za zdravé děti, za milujícího manžela, za to, že okolí mě snad konečně přijalo (nejspíš to bude tím, že jsem se konečně přijala sama),
  • sebepřijetí – skutečně se mám ráda taková, jaká jsem bez ohledu na to, co si o tom myslí ostatní,
  • zneutralizování vztahu s rodiči – opět hlavně v mojí hlavě,
  • veliké těšení se na to, co přinese budoucnost.