Rozhodování při porodu

Jak se rozhodovat (nejen) při porodu

Těhotenství, porod a následné mateřství nás nutí činit různá rozhodnutí, která už se netýkají jenom nás, ale ovlivňují i život dítěte. Proto je vhodné rozhodovat se zodpovědně. A to jde nejlépe tehdy, když máte dostatek relevantních informací. Zároveň je vždy dobré poradit se s odborníkem na danou problematiku a jeho názor porovnat s vaším vlastním pocitem a postojem.

V porodnici při zápisu k porodu nebo nejpozději při příjmu do porodnice budou chtít, abyste vyplnila informovaný souhlas s hospitalizací a různými standardními postupy. Váš souhlas může být opravdu informovaný, pouze pokud všem informacím rozumíte. Nebojte se ptát na všechno, co vám není jasné a pokud s něčím nesouhlasíte, tak to vyškrtněte nebo prostě nepodepisujte.

Metoda BRAIN

Vaše rozhodnutí bude vždy vaše. Nikdo ho nemůže udělat za vás. Může vám však pomoci rozhodovat se pomocí metody BRAIN, což znamená, že si zjistíte benefity, rizika, alternativy, váš postoj (intuice) a co se stane, když neuděláte nic pro daný, doporučovaný postup.

B enefity – jaké jsou výhody dané procedury, postupu, testu? Vyváží to možná rizika?

R izika – jaké nežádoucí účinky hrozí při tomto postupu? Jak spolehlivé jsou výsledky testu?

A lternativy – jaké jiné možnosti existují nebo je tento postup, test jediná možnost?

I ntuice – co vám říkají vaše vnitřní pocity, co vám napovídá intuice? Dává vám smysl tuto proceduru podstupovat?

N ic – co se stane, když počkáme, neuděláme nic? Jak dlouho budeme čekat, než znovu zvážíme tento postup nebo test?

Příklad použití metody BRAIN

Porod krásně běží, kontrakce začínají zintenzivňovat a lékař doporučí provést epidurální analgesii. Vy ale vlny zvládáte a chcete porod bez zásahů, pokud nebudou nutné. Jak tedy postupovat?

Požádejte lékaře o chvíli strpení a se svým doprovodem proveďte rychlé zhodnocení situace:

Benefity – epidurál umožňuje eliminovat bolest, aniž byste byla zbavena vědomí nebo byla otupělá či měla zastřené vnímání. Můžete s ním odpočívat nebo i spát. Při těžkém porodu může proměnit to, co by se stalo mučivým a bolestivým zážitkem v prožitek pozitivní. Zdá se, že někdy dokáže povzbudit progresi porodů, které se takzvaně „zasekly“.

Rizika – prodloužení doby porodu, větší pravděpodobnost urychlení porodu oxytocinem, větší pravděpodobnost instrumentálního porodu.

Alternativy – zvládání bolesti pomocí nefarmakologických metod – pohyb a změna pozice, sprcha, elektrostimulace, dotek a masáž, akupresura, relaxace, dýchání, rebozo apod.

Intuice – jaký z toho máte pocit? Je pro vás bolest nesnesitelná a přejete si okamžitou úlevu? Nebo máte pocit, že bolest v rámci možností zvládáte a že chcete používat pouze nefarmakologické metody úlevy od bolesti?

Nic – co se stane, když nyní epidurál nezavedete? Může být zaveden později, nebo je nyní poslední možnost? Pokud vše běží v pořádku, je často dost prostoru zavedení epidurální analgesie ještě odložit.

Shrnutí závěrem

Pokud se jedná o postup, kterému nerozumíte, doptejte se na detaily, které vám nejsou jasné, lékaře, který postup doporučuje. Zároveň se můžete poradit se svou porodní asistentkou, dulou nebo dalším lékařem a získat tak další, nestranný názor. Nikdy se ale nenechte nikam tlačit. Je to vaše rozhodnutí a proto ho dělejte v klidu a s rozvahou, pokud to situace dovoluje.

Strava a cvičení - příprava na porod a rodičovství 3

Strava a cvičení – příprava na porod a rodičovství 3

Stravu a cvičení lze zahrnout pod fyzickou přípravu na porod a je stejně důležitá jako příprava psychická. Zdůrazňuji, že všechna doporučení se týkají zdravého, fyziologického těhotenství a zdravé nastávající matky. Pokud v těhotenství řešíte jakékoli obtíže, vždy vše nejprve konzultujte se svým lékařem či porodní asistentkou.

Strava v těhotenství, při porodu, v šestinedělí

V ideálním případě je dobré zlepšit stravování už před otěhotněním. Nikdy ale není pozdě na změnu k lepšímu, takže kdykoli se rozhodnete vylepšit své stravování, získáváte body k dobru.

Nejsem stravovací odborník, ale obecně se doporučuje zařadit dostatek zeleniny a bílkovin, naopak omezit sacharidy a všechny uměle zpracované potraviny. Nejlepší je jíst opravdové jídlo, z opravdových, chemicky nezpracovaných surovin, jak zdůrazňuje např. Margit Slimáková. Určitě není dobré držet jakékoli diety nebo začínat s nějakým radikálním výživovým stylem (např. raw food, vegetariánství, …) právě v těhotenství. Je dobré dopřávat tělu na co je zvyklé, a to postupně vyměňovat nebo doplňovat zdravějšími variantami.

Vitaminové doplňky

Jistě už vás gynekolog upozornil na vhodnost užívání těhotenských vitaminů. Často se řeší doplňování železa, hořčíku, kyseliny listové nebo různých komplexů vitaminů pro těhotné. Rozhodnout se o vhodnosti jakéhokoli doplňku musí každá žena sama. Já bych doporučila vždy sáhnout nejprve po přírodní variantě, např. ve formě Schüsllerových solí v kvalitě léčiva. Odbornicí v tomto oboru je např. Monika Nyklíčková.

Problematice doplňování vitaminů se věnuje Svět non toxic. Mnoho informací naleznete na jejich webu nebo ve facebookové skupině.

Pohyb a cvičení – chůze, jóga, plavání

Platí, že přiměřený pohyb je zdraví velmi prospěšný. A platí to i v těhotenství. Ideální je, když jste zvyklé se nějaké formě pohybu věnovat pravidelně a pokračujete v ní i nadále v těhotenství. Pokud máte trenéra či lektora, je dobré ho na změnu vašeho stavu upozornit. Začínat něco zcela nového až v těhotenství se moc nedoporučuje. Ale já sama jsem v 16. týdnu těhotenství začala s jógou a odstartovalo to moji lásku k tomuto cvičení a učení v jednom. Pokud s tímto skvělým cvičením chcete také začít, počkejte až po prvním trimestru. Můžete najít kurzy ve vašem okolí, nebo se na cvičení vrhnout třeba rovnou v obýváku. K tomu slouží např. projekt Dvě duše na jógamatce nebo Porod je krásný.

Další velmi doporučovaný pohyb v těhotenství je plavání. Protahuje a uvolňuje celé tělo. Najděte si kurzy přímo pro těhotné nebo prostě samy vyrazte pravidelně do bazénu a dopřejte si pár temp.

Nejuniverzálnějším pohybem je chůze, to je pro nás nejpřirozenější pohyb. Choďte denně na procházky, 20 minut stačí, ale pravidelně. Když se vám povede projít se parkem nebo lesem, máte splněnou fyzickou i psychickou přípravu. Procházka zelení totiž působí blahodárně i na náš nervový systém.

Příprava porodních cest

Naše tělo je moudré a přesně ví, co je potřeba pro to, aby přirozeně porodilo a celých 9 měsíců se na to připravuje. Mění se hormonální hladina, rozvolňuje se vazivo v pánvi, mění se těžiště těla atd. Všechny tyto děje se dějí automaticky, sami od sebe. Pokud však máte potřebu tělu s přípravou ještě nějak pomoci, tady je pár tipů:

Maliník

Popíjení čaje z maliníku se doporučuje od 36. týdne těhotenství. Má blahodárné účinky na činnost hladkého svalstva, které se ukrývá v pánvi. Vyhněte se mu, pokud máte poslíčky, vysoký krevní tlak nebo během těhotenství řešíte obtíže se zkracováním děložního hrdla či krvácením.

Lněné semínko

Pojídání drceného lněného semínka nebo přes noc namočeného ve vodě zvlhčuje porodní cesty a vyživuje tělo. Můžete s ním začít 6 týdnů před porodem, ale klidně i dříve.

Datle

Doporučuje se 5-6 datlí denně během celého těhotenství. Obsahují živiny a vitamíny. Dle studie ženy, které pojídaly datle, měly menší pravděpodobnost vyvolávání porodu než ženy, které datle nejedly.

Aniball / Masáž hráze

Aniball je balonek, který se zavede do vaginy a postupně se nafukuje. Má simulovat otevírání děložního hrdla a tím ho roztahovat a také masírovat hráz. Osobně nejsem zastáncem této varianty, protože během porodu dochází k roztahování a zkracování vlivem hormonů a tlakem hlavičky, což je úplně jiná situace, než když to zkoušíte jen s balonkem ještě před porodem. Některé ženy však uvádějí, že jim pomohl tento trénink např. se správným dýcháním „dolů“ nebo že byly lépe připravené na pocity, které potom při porodním tlačení reálně přišly. Pokud vás tato varianta láká, určitě si o ní zjistěte, co nejvíce a klidně se do příprav pusťte.

Masáž hráze se doporučuje provádět cca 4 týdny před porodem, kdy se tkáně začínají přirozeně rozvolňovat. Nejpříjemnější a nejpřirozenější formou masáže hráze je milování.

Obě cvičení by měla zvyšovat elasticitu tkáně a pomáhat tak předcházet natržení perinea. Věřím však, že krásně můžete porodit i bez této přípravy.

Vaginální napářka

Doporučuje se od 38. týdne těhotenství. Dají se koupit bylinné směsi přímo k přípravě na porod. Cca ve dvou litrech vody se uvaří a vylouhují vybrané byliny. Dají se do napařovacího boxu, žena si nad ně sedne a zhruba 15 minut v klidu sedí a nechává páru s bylinami prostupovat do dolních partií. Tím dochází k prohřívání pánve a rozvolňování jejích tkání, což přispívá k přípravě na porod. Detaily se zabývá např. Monika Valová.

Ať už se rozhodnete podpořit svoje tělo jakkoli, dělejte to proto, že chcete a že vám to přináší radost a potěšení. Pokud něco děláte pouze z donucení nebo proto, že máte pocit, že by se to mělo, nemá to zdaleka takový efekt. Když v tom bude radost a hravost, uvolní se a naladí se i vaše psychika a celkově budete pohodově naladěná.

Přeji vám, co nejpozitivnější zážitky spojené s těhotenstvím, porodem a šestinedělím 😉

Můj druhý porod

Můj druhý porod

Blíží se výročí mého druhého porodu a tak mám chuť se s vámi podělit o nějaké střípky z něj. Miminko bylo chtěné a přišlo prakticky na požádání. Za což jsem velice vděčná.

Kontroly v těhotenství

Tohle těhotenství už bylo hodně jiné. Více jsem dávala na pocity a méně zapojovala hlavu. A tak jsem si kontrolu na gynekologii nechala až po Vánocích, kdy jsem byla zhruba ve 12. týdnu. Gynekolog mi div nevynadal, proč jdu tak pozdě, ale pro mě nemělo smysl chodit dřív. Věděla jsem, že za žádných okolností bych miminko pryč nedala a na druhou stranu jsem uznávala jeho svobodnou volbu případně odejít dřív. Takže k čemu by mi dřívější kontrola byla?

S gynekologem jsme si postupně vytvořili přátelský vztah. I když některé moje názory nezastával, plně je respektoval (minimum ultrazvuků, žádný test na cukrovku, žádné vnitřní vyšetření). Kéž by takových odborníků bylo více.

Volba doprovodu k porodu

Mnohem důležitější, než zdravotní kontroly, pro mě byla volba doprovodu k porodu. Věděla jsem, že v ideálním případě chci rodit doma, a tak jsem potřebovala sehnat kvalifikovanou a zároveň empatickou porodní asistentku. To se naštěstí formou různých náhod nakonec podařilo a já pro nás našla skvělého anděla strážného v ženském těle.

Přišel čas přihlásit se do porodnice. Vybrala jsem si pro jistotu dvě. Zápis do každé z nich probíhal opět odlišně, úřední přístup však vládl v obou. Jsem nesmírně vděčná, že později už jejich návštěva nutná nebyla.

Hladký průběh přirozeného porodu

Abych co nejvíce podpořila hladký průběh porodu, dopřála jsem si předporodní rituál. Byl to krásný zážitek, kdy jsem si ve společnosti mých kamarádek dopřála spoustu hýčkání a vyslechla mnohá požehnání pro můj krásný porod. Věřím, že i to přispělo k tomu, že se můj sen o nádherném, přirozeném porodu splnil.

Jeden den před deadlinem, který jsem si v hlavě stanovila a po důkladné rozmluvě s miminkem, se moje druhá dceruška hladce narodila do rukou té nejlepší porodní asistentky.

Co mi dal můj druhý porod

  • velikou důvěru v sebe, že dokážu vše, pro co se rozhodnu,
  • velikou důvěru ve vesmír, že věci se prostě dějí správně, když je necháme,
  • pochopení „chyb“ z prvního porodu,
  • nekonečnou vděčnost – za zdravé děti, za milujícího manžela, za to, že okolí mě snad konečně přijalo (nejspíš to bude tím, že jsem se konečně přijala sama),
  • sebepřijetí – skutečně se mám ráda taková, jaká jsem bez ohledu na to, co si o tom myslí ostatní,
  • zneutralizování vztahu s rodiči – opět hlavně v mojí hlavě,
  • veliké těšení se na to, co přinese budoucnost.