Výběru svého porodního týmu věnujte náležitou pozornost. Být obklopena lidmi, kteří s vámi souzní a podporují vás je obzvlášť u porodu velmi důležité.
Chcete u sebe mít partnera, dulu, porodní asistentku, maminku, kamarádku nebo někoho úplně jiného? Volba je na vás.
Jak se rozhodovat (nejen) při porodu
Těhotenství, porod a následné mateřství nás nutí činit různá rozhodnutí, která už se netýkají jenom nás, ale ovlivňují i život dítěte. Proto je vhodné rozhodovat se zodpovědně. A to jde nejlépe tehdy, když máte dostatek relevantních informací. Zároveň je vždy dobré poradit se s odborníkem na danou problematiku a jeho názor porovnat s vaším vlastním pocitem a postojem.
V porodnici při zápisu k porodu nebo nejpozději při příjmu do porodnice budou chtít, abyste vyplnila informovaný souhlas s hospitalizací a různými standardními postupy. Váš souhlas může být opravdu informovaný, pouze pokud všem informacím rozumíte. Nebojte se ptát na všechno, co vám není jasné a pokud s něčím nesouhlasíte, tak to vyškrtněte nebo prostě nepodepisujte.
Metoda BRAIN
Vaše rozhodnutí bude vždy vaše. Nikdo ho nemůže udělat za vás. Může vám však pomoci rozhodovat se pomocí metody BRAIN, což znamená, že si zjistíte benefity, rizika, alternativy, váš postoj (intuice) a co se stane, když neuděláte nic pro daný, doporučovaný postup.
B enefity – jaké jsou výhody dané procedury, postupu, testu? Vyváží to možná rizika?
R izika – jaké nežádoucí účinky hrozí při tomto postupu? Jak spolehlivé jsou výsledky testu?
A lternativy – jaké jiné možnosti existují nebo je tento postup, test jediná možnost?
I ntuice – co vám říkají vaše vnitřní pocity, co vám napovídá intuice? Dává vám smysl tuto proceduru podstupovat?
N ic – co se stane, když počkáme, neuděláme nic? Jak dlouho budeme čekat, než znovu zvážíme tento postup nebo test?
Příklad použití metody BRAIN
Porod krásně běží, kontrakce začínají zintenzivňovat a lékař doporučí provést epidurální analgesii. Vy ale vlny zvládáte a chcete porod bez zásahů, pokud nebudou nutné. Jak tedy postupovat?
Požádejte lékaře o chvíli strpení a se svým doprovodem proveďte rychlé zhodnocení situace:
Benefity – epidurál umožňuje eliminovat bolest, aniž byste byla zbavena vědomí nebo byla otupělá či měla zastřené vnímání. Můžete s ním odpočívat nebo i spát. Při těžkém porodu může proměnit to, co by se stalo mučivým a bolestivým zážitkem v prožitek pozitivní. Zdá se, že někdy dokáže povzbudit progresi porodů, které se takzvaně „zasekly“.
Rizika – prodloužení doby porodu, větší pravděpodobnost urychlení porodu oxytocinem, větší pravděpodobnost instrumentálního porodu.
Alternativy – zvládání bolesti pomocí nefarmakologických metod – pohyb a změna pozice, sprcha, elektrostimulace, dotek a masáž, akupresura, relaxace, dýchání, rebozo apod.
Intuice – jaký z toho máte pocit? Je pro vás bolest nesnesitelná a přejete si okamžitou úlevu? Nebo máte pocit, že bolest v rámci možností zvládáte a že chcete používat pouze nefarmakologické metody úlevy od bolesti?
Nic – co se stane, když nyní epidurál nezavedete? Může být zaveden později, nebo je nyní poslední možnost? Pokud vše běží v pořádku, je často dost prostoru zavedení epidurální analgesie ještě odložit.
Shrnutí závěrem
Pokud se jedná o postup, kterému nerozumíte, doptejte se na detaily, které vám nejsou jasné, lékaře, který postup doporučuje. Zároveň se můžete poradit se svou porodní asistentkou, dulou nebo dalším lékařem a získat tak další, nestranný názor. Nikdy se ale nenechte nikam tlačit. Je to vaše rozhodnutí a proto ho dělejte v klidu a s rozvahou, pokud to situace dovoluje.
Přístupy k porodní péči
Technokratický, humanistický a holistický přístup k péči o těhotné a rodící ženy.
Rebozo a zavinování bříška
Rebozo šátek – pomocník při menstruaci, těhotenství, porodu i mateřství.
Kurz vs. konzultace – příprava na porod a rodičovství 5
Skupinový kurz přípravy na porod a rodičovství versus individuální konzultace přípravy na porod a rodičovství – výhody, nevýhody, moje nabídka
Knihy – příprava na porod a rodičovství 4
Knihy – příprava na porod a rodičovství: Těhotenství laskavě, s respektem a prakticky, Hovory s porodní bábou, Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem, Co je pro mě dobré a další doporučené tituly…
Strava a cvičení – příprava na porod a rodičovství 3
Stravu a cvičení lze zahrnout pod fyzickou přípravu na porod a je stejně důležitá jako příprava psychická. Zdůrazňuji, že všechna doporučení se týkají zdravého, fyziologického těhotenství a zdravé nastávající matky. Pokud v těhotenství řešíte jakékoli obtíže, vždy vše nejprve konzultujte se svým lékařem či porodní asistentkou.
Strava v těhotenství, při porodu, v šestinedělí
V ideálním případě je dobré zlepšit stravování už před otěhotněním. Nikdy ale není pozdě na změnu k lepšímu, takže kdykoli se rozhodnete vylepšit své stravování, získáváte body k dobru.
Nejsem stravovací odborník, ale obecně se doporučuje zařadit dostatek zeleniny a bílkovin, naopak omezit sacharidy a všechny uměle zpracované potraviny. Nejlepší je jíst opravdové jídlo, z opravdových, chemicky nezpracovaných surovin, jak zdůrazňuje např. Margit Slimáková. Určitě není dobré držet jakékoli diety nebo začínat s nějakým radikálním výživovým stylem (např. raw food, vegetariánství, …) právě v těhotenství. Je dobré dopřávat tělu na co je zvyklé, a to postupně vyměňovat nebo doplňovat zdravějšími variantami.
Vitaminové doplňky
Jistě už vás gynekolog upozornil na vhodnost užívání těhotenských vitaminů. Často se řeší doplňování železa, hořčíku, kyseliny listové nebo různých komplexů vitaminů pro těhotné. Rozhodnout se o vhodnosti jakéhokoli doplňku musí každá žena sama. Já bych doporučila vždy sáhnout nejprve po přírodní variantě, např. ve formě Schüsllerových solí v kvalitě léčiva. Odbornicí v tomto oboru je např. Monika Nyklíčková.
Problematice doplňování vitaminů se věnuje Svět non toxic. Mnoho informací naleznete na jejich webu nebo ve facebookové skupině.
Pohyb a cvičení – chůze, jóga, plavání
Platí, že přiměřený pohyb je zdraví velmi prospěšný. A platí to i v těhotenství. Ideální je, když jste zvyklé se nějaké formě pohybu věnovat pravidelně a pokračujete v ní i nadále v těhotenství. Pokud máte trenéra či lektora, je dobré ho na změnu vašeho stavu upozornit. Začínat něco zcela nového až v těhotenství se moc nedoporučuje. Ale já sama jsem v 16. týdnu těhotenství začala s jógou a odstartovalo to moji lásku k tomuto cvičení a učení v jednom. Pokud s tímto skvělým cvičením chcete také začít, počkejte až po prvním trimestru. Můžete najít kurzy ve vašem okolí, nebo se na cvičení vrhnout třeba rovnou v obýváku. K tomu slouží např. projekt Dvě duše na jógamatce nebo Porod je krásný.
Další velmi doporučovaný pohyb v těhotenství je plavání. Protahuje a uvolňuje celé tělo. Najděte si kurzy přímo pro těhotné nebo prostě samy vyrazte pravidelně do bazénu a dopřejte si pár temp.
Nejuniverzálnějším pohybem je chůze, to je pro nás nejpřirozenější pohyb. Choďte denně na procházky, 20 minut stačí, ale pravidelně. Když se vám povede projít se parkem nebo lesem, máte splněnou fyzickou i psychickou přípravu. Procházka zelení totiž působí blahodárně i na náš nervový systém.
Příprava porodních cest
Naše tělo je moudré a přesně ví, co je potřeba pro to, aby přirozeně porodilo a celých 9 měsíců se na to připravuje. Mění se hormonální hladina, rozvolňuje se vazivo v pánvi, mění se těžiště těla atd. Všechny tyto děje se dějí automaticky, sami od sebe. Pokud však máte potřebu tělu s přípravou ještě nějak pomoci, tady je pár tipů:
Maliník
Popíjení čaje z maliníku se doporučuje od 36. týdne těhotenství. Má blahodárné účinky na činnost hladkého svalstva, které se ukrývá v pánvi. Vyhněte se mu, pokud máte poslíčky, vysoký krevní tlak nebo během těhotenství řešíte obtíže se zkracováním děložního hrdla či krvácením.
Lněné semínko
Pojídání drceného lněného semínka nebo přes noc namočeného ve vodě zvlhčuje porodní cesty a vyživuje tělo. Můžete s ním začít 6 týdnů před porodem, ale klidně i dříve.
Datle
Doporučuje se 5-6 datlí denně během celého těhotenství. Obsahují živiny a vitamíny. Dle studie ženy, které pojídaly datle, měly menší pravděpodobnost vyvolávání porodu než ženy, které datle nejedly.
Aniball / Masáž hráze
Aniball je balonek, který se zavede do vaginy a postupně se nafukuje. Má simulovat otevírání děložního hrdla a tím ho roztahovat a také masírovat hráz. Osobně nejsem zastáncem této varianty, protože během porodu dochází k roztahování a zkracování vlivem hormonů a tlakem hlavičky, což je úplně jiná situace, než když to zkoušíte jen s balonkem ještě před porodem. Některé ženy však uvádějí, že jim pomohl tento trénink např. se správným dýcháním „dolů“ nebo že byly lépe připravené na pocity, které potom při porodním tlačení reálně přišly. Pokud vás tato varianta láká, určitě si o ní zjistěte, co nejvíce a klidně se do příprav pusťte.
Masáž hráze se doporučuje provádět cca 4 týdny před porodem, kdy se tkáně začínají přirozeně rozvolňovat. Nejpříjemnější a nejpřirozenější formou masáže hráze je milování.
Obě cvičení by měla zvyšovat elasticitu tkáně a pomáhat tak předcházet natržení perinea. Věřím však, že krásně můžete porodit i bez této přípravy.
Vaginální napářka
Doporučuje se od 38. týdne těhotenství. Dají se koupit bylinné směsi přímo k přípravě na porod. Cca ve dvou litrech vody se uvaří a vylouhují vybrané byliny. Dají se do napařovacího boxu, žena si nad ně sedne a zhruba 15 minut v klidu sedí a nechává páru s bylinami prostupovat do dolních partií. Tím dochází k prohřívání pánve a rozvolňování jejích tkání, což přispívá k přípravě na porod. Detaily se zabývá např. Monika Valová.
Ať už se rozhodnete podpořit svoje tělo jakkoli, dělejte to proto, že chcete a že vám to přináší radost a potěšení. Pokud něco děláte pouze z donucení nebo proto, že máte pocit, že by se to mělo, nemá to zdaleka takový efekt. Když v tom bude radost a hravost, uvolní se a naladí se i vaše psychika a celkově budete pohodově naladěná.
Přeji vám, co nejpozitivnější zážitky spojené s těhotenstvím, porodem a šestinedělím 😉
Afirmace, vizualizace, pozitivní porodní příběhy – příprava na porod a rodičovství 2
Afirmace, vizualizace, relaxace, pozitivní porodní příběhy – psychická příprava na porod.
Příprava na porod a rodičovství 1 – proč se jí věnovat?
Příprava na porod a rodičovství – na co se lze připravit, jak se lze připravit na porod (formy přípravy) a co ti příprava na porod přinese.
Jak vychovat šťastné dítě aneb vše začíná v děloze
Tento článek je určený především nastávajícím matkám, ale něco zajímavého zde nalezne jistě každá žena. Všechny chceme být skvělé mámy a vychovávat šťastné a spokojené děti.
Jak toho docílit?
Možná vás překvapí (a možná už to víte), že základ pro naše zdraví a vůbec životní nastavení začíná už v těhotenství, tedy v době, kdy jsme byli jako malý shluk buněk u maminky v bříšku. To, jaký povedeme život, z velké části ovlivňuje situace, kterou prožívala naše maminka, když nás čekala.
Ideální stav je samozřejmě období plné radostného očekávání, příjemných chvil a zdravého životního stylu. Pokud byla maminka hodně ve stresu či prožívala těžké životní období, je pravděpodobné, že se v životě budeme např. cítit pod tlakem ani nevíme proč.
Se vším se dá něco dělat. Je možné vybrat si jednu z mnoha terapií a zaměřit se na věci, které nás v životě trápí. Jejich kořeny můžeme najít až v období těhotenství. Zkušený průvodce či terapeut nás dokáže přivést až do klíčového okamžiku a tam problém vyřešit. Pak už se nám to nemusí v životě opakovat.
Způsob, jakým se rodíme, má velký vliv na náš život
Další důležitý milník, který formuje náš život, je způsob, jakým jsme přišli na svět, tedy způsob našeho porodu. Veškeré komplikace během porodu se nějakým způsobem mohou odrážet stále v našem životě. Přišli jste na svět císařským řezem? Pravděpodobně si nevíte rady v nových situacích a raději čekáte, až to za vás někdo vyřeší. Nalokali jste se plodové vody a dusili se? Možná vás nečekaně přepadávají stísněné pocity na hrudi ve vypjatých situacích nebo i mimo ně.
Ideální je pro každého člověka přirozený porod, kdy se na nic nespěchá a do ničeho nezasahuje a miminko se narodí pomocí vlastní síly ve spolupráci s maminkou. Tak se rodí sebevědomý jedinec, který je připravený na všechny nástrahy života.
Proto je velmi důležité vybrat si vhodné místo k porodu a důkladně se na něj připravit.
Vždy konejte nejlépe, jak v danou chvíli můžete, ale ne lépe
Faktem je, že udělat vše ideálně není v lidských silách. Vždy stačí udělat to nejlepší, co v danou chvíli můžete. Narodí se dokonalé miminko, které budete milovat a které přesně ví, jak ve světě fungovat tak, aby bylo samo sebou.
Ale pak přichází výchova, která má za cíl připravit malého človíčka na život ve společnosti. Spíše ale dělá to, že ho nutí zapomenout vše, co věděl sám o sobě a nutí ho být člověkem podle zvnějšku stanovených pravidel. Proto se snažme děti více milovat a pozorovat a méně vychovávat.
Nejvíce ovlivníme kvalitní přípravou na příchod miminka. Tedy zdravým životním stylem už před otěhotněním, následně vhodným výběrem místa porodu a poté vlastním dobrým příkladem. Protože děti nás příliš neposlouchají, ale stoprocentně nás sledují a vše kopírují.
A pokud něco nevyjde tak, jak bychom si přáli, tak nemá smysl se tím trápit, ale přijmout to jako fakt, který nás měl něco naučit a dál se snažme žít tak, abychom byli dobrým příkladem.