oheň

Období léta – element oheň

S létem se pojí element ohně. Jedná se o nejjangovější element. Je silný, přímý, odvážný a odhodlaný jít za svými cíly.

Oheň jako strážce mentální rovnováhy

Oheň lze propojit také s rozumem. S naší mentální složkou. Symbolizuje odvahu, tvořivost, životní sílu, vede k akci či zábavě. Naši předkové považovali oheň za posvátný, protože jeho teplo udržovalo život, odhánělo predátory a pomáhalo s přípravou pokrmů.

Dnes lze za oheň považovat i vše, co je spojené s elektřinou. Proto s ní zacházejte vědomě a pravidelně aktivujte její energii v domácnosti. Sviťte, abyste pozvali oheň a jeho energii do svého příbytku. Rozdělávejte oheň v krbu, zapalujte svíčky.

V létě si poseďte u táboráku a pozorujte plápolající plamínky. To vše pomáhá pozvat energii ohně do vašeho života a znovu zažehnout vaši životní jiskru.

PŘIJETÍ

S obdobím zimy, vody a emocí souviselo odpuštění. S obdobím jara, vzduchu a duše vnímám důležité rozhodnutí. S létem bych spojila přijetí. Je na čase přijmout vše, co přineslo naše jarní, vzdušné rozhodnutí. Ať už se nám výsledky líbí nebo ne, s odporem daleko nedojdeme.

Odpor vytváří nepřijetí a tlak a svým způsobem nám do života přitahuje to, co nechceme, aby nás „donutil“ to přijmout. Když se nám to podaří, přichází velká úleva. Přijímat vše, co se nám v životě děje, není snadné, je to však velmi léčivé.

Jak probudit oheň ve svém životě

Vystupte ze své komfortní zóny – pořiďte si nový, originální kousek do svého šatníku, výrazně si nalakujte nehty, změňte účes, udělejte něco, co dlouho chcete udělat, ale máte z toho strach. Prostě probuďte v sobě odvahu.

Můžete si zkusit aktivační meditaci:

Přeneste svou pozornost do oblasti solaru plexu, oblasti pod hrudní kostí. Představujte si, že zde rozsvěcujete jiskru žlutozlatého světla.

Soustřeďte se na nádech a představujte si, že ve vzduchu cítíte citronovou vůni. Svůj dech ponořte hluboko do žlutozlaté jiskry a pozorujte, jak se jiskra s každým nádechem zvětšuje a září stále jasněji. Pulzuje energií.

Prociťujte její energii. Pozorujte, jak svítí a váš vnitřní i okolní prostor osvětluje žlutým světlem. Nacházíte se uprostřed jasně žluté záře.

Pozorujte svůj dech a nyní se zaměřte na vydechování. Představujte si, že každý výdech s sebou odnáší pocity bezmoci, různá omezující přesvědčení, perfekcionismus, kritiku, vše, co nepotřebujete.

V duchu si opakujte:

„Beru si zpět svoji sílu.

Beru si zpět odvahu.

S radostí žiju svůj život.“

Několikrát se zhluboka nadechněte a rozjímejte, jaké je vaše životní poslání. Kde potřebujete znovu nastavit jasné hranice, čeho jste dosud dosáhly, jak se cítíte ohledně uplatnění v práci a jaké jednotlivé kroky plánujete udělat v osobním životě.

Přitom neustále vnímejte svůj dech, pozorností zůstávejte u svého dechu.

Pomalu se vracejte pozorností zpět do místnosti. Co slyšíte, co cítíte na svém těle, jakou vůni vnímáte? Můžete se protáhnout a zahýbat rukama a nohama. Dejte dlaně na obličej a pomalu otevřete oči. Vítejte zpět v tady a teď.

léto

Období léta

V létě vnější energie vrcholí. Slunce intenzivně svítí a i my trávíme většinu času venku s rodinou a přáteli. Astronomicky začíná s letním slunovratem 21. 6., kdy je nejdelší den a nejkratší noc v roce. Světlo vítězí nad temnotou. Náznaky léta však přicházejí už od Beltanu 30. 4. Toto období uzavírají dožínky, které se slaví kolem 1.8.

Archetyp matky

Tomuto období vládne archetyp matky.

V ženském cyklu se jedná o období ovulace. Tělo touží všemi buňkami po těhotenství. Žena je družná a komunikativní, někdy až koketuje, aby upoutala svého milého. Celkově býváme naladěné na komunikaci, takže se vyplatí na toto období plánovat schůzky a různá setkání. Naše energie směřuje ven a touží se družit.

Úroveň vědomí – VLÁDCE

Úrovně vědomí můžeme charakterizovat čtyřmi základními úrovněmi. Létu odpovídá úroveň vládce. Ten už ví, že si v životě nemusí všechno zasloužit odmakat a že se věci dějí v jeho prospěch, když se uvolní do flow a následuje intuici. Vládce si je vědom, že je tady vyšší moc, na kterou, když se bude obracet, tak ho povede správným směrem.

Světová strana – jih

Element – oheň

Složka osobnosti – mentální

Přechodové rituály – porod

Letní měsíce:

Červen – čistota a očista

V červnu slavíme letní slunovrat, vrcholnou sílu Slunce, která má moc vše vyčistit a očistit. Díky tomu vstupujeme do další etapy očištěni o staré křivdy a sváry a můžeme s čistým štítem čelit výzvám dalšího období.

Červenec – příprava na nové

Po červnové očistě jsme připraveni na nové, které se v červenci připravuje a skládá.

Srpen – zrod nového

V srpnu slavíme dožínky, děkujeme za úrodu a plody předešlého období. Zároveň se díky tomuto vědomému zastavení může zrodit nové pro další období, ve kterém bude energie už pomalu směřovat dovnitř.

vnitřní dítě

Období jara – techniky a praxe

K období jara patří vše, co srší energií, co energii probouzí a co nás propojuje s elementem vzduchu.

Příklady vhodných technik a praxí pro toto období:

 • Milování
 • Energetický úklid
 • Propojování se s vnitřním dítětem
 • Propojení s elementem vzduchu
 • Dýchání pravou nosní dírkou

Energetický úklid

Element větru je propojen s naší duší, naší esencí. Na jaře je dobré v příbytku všude pořádně vyvětrat a vyhnat se všech koutů stagnace a zatuhlosti. Můžete s větráním zapálit ještě nějaké příjemné vykuřovadlo nebo vonnou tyčinku, které spálí veškerou stagnující energii.

Sami možná potřebujete vybít emoce, které se přes zimu nastřádaly. Zkuste je vytřást nebo vytančit v divokém rytmu. Zařvěte si v lese nebo doma do polštáře. Prašťte polštářem nebo plastovou lahví o zem tolikrát, kolikrát budete potřebovat. Vše, co propojuje dech, hlas a pohyb je velmi léčivé pro náš nervový systém.

Vizualizace setkání s vnitřním dítětem

Mě velmi obohatila nahrávka Moniky Nisznanské na setkání s vnitřním dítětem. Pokud vás tato forma opečování láká, můžete si ji stáhnout zde. Protože je téma vnitřního dítěte často velmi citlivé, je třeba před stažením vyplnit dotazník, zda je pro vás nahrávka vhodná. Pokud se cítíte velmi rozrušeně nebo zranitelně, mohlo by pro vás setkání být příliš silné.

Propojení s elementem vzduchu

 • Pouštění draka a sledování, jak ve větru vlaje
 • Pozorování ptáků v letu
 • Zavěšení zvonkohry a její poslouchání
 • Puštění si meditační hudby se zvukem vzduchu
 • Procházka lesem a vnímání působení větru na kůži
 • Sledování stromů tančících ve větru
 • Sledování mraků plujících po obloze

Dýchání pravou nosní dírkou

Ukazováčkem si ucpěte levou nosní dírku a zkuste nadechovat i vydechovat jenom pravou nosní dírkou. Pravá aktivizuje, po pár minutách tohoto dýchání byste měli cítit nárůst energie 😉

To jsou jen některé příklady praxí na aktivaci energie. Možná vás bude lákat něco úplně jiného, klidně to zkuste. Možná vás nebude lákat nic, i to je v pořádku. Vždy je ale dobré zkusit něco nového, nikdy nevíte, co vám to přinese 🙂

vzduch

Období jara – element vzduch

S jarem se pojí element vzduchu, naše duše. Vzduch symbolizuje svobodu, inspiraci, komunikaci a schopnost nadhledu.

Vzduch jako strážce duševní rovnováhy

Jakýkoli úklid a vytřídění toho, co představuje nepotřebnost vám pomůže udržovat váš vnitřní prostor čistý a zářivý. To se propíše i navenek. Ukliďte pracovní stůl, smažte staré emaily, protřiďte příspěvky na sítích a promažte a protřiďte fotky a staré soubory.

Zároveň snižte své vystavování se informačnímu chaosu. Omezte facebook a poslouchání televizních zpráv či rádia. Jděte se raději projít do přírody nebo s dětmi pouštět draka a pozorujte, jak na vás svěží energie větru působí.

Také vyvažujte čas pro aktivitu a čas pro odpočinek. Přeplněný diář vám na klidu a pohodě nepřidá. Proto je čas ho proškrtat, méně podstatné věci odvolat a udělat si vědomý prostor pro relaxaci, odpočinek a nicnedělání. Uvidíte, že se vám uleví 😉

Nádech a výdech – jednotící prvek

Všechny živé bytosti na planetě potřebují dýchat vzduch, aby prospívali. Nádech, výdech, nádech, výdech, nádech…. a tak pořád dokola. Vzduch obsahuje kyslík, ale také argon (velmi málo reaktivní plyn, který se v čase příliš nemění), proto lze předpokládat, že vzduch, který dýcháme, dýchali i naši předkové a budou ho dýchat i naše děti a jejich děti…

Jak se cítíte, když si představíte tuto propojenost se všemi?

ROZHODNUTÍ

S obdobím zimy, vody a emocí souviselo odpuštění. S obdobím jara, vzduchu a duše vnímám důležité rozhodnutí. Teď mám dost energie, jen se musím rozhodnout, čemu ji budu věnovat. Bez toho bych jí vyplýtvala na vše, co zrovna zaujme moji pozornost.

S rozhodnutím přichází zacílení a tvorba záměrů ve fyzické realitě. Jako semínko, které se na jaře rozhodne vyklíčit, prorazit vše-obklopující zemi a vyrůst na denní světlo. Pokud se rozhodneme a máme dostatek sil, dokážeme cokoli 😉

jaro

Období jara

Jaro je typické explozí vnější energie. Astronomicky začíná s jarní rovnodenností 21. 3., ale ve vzduchu a v kostech ho cítíme už od Hromnic 2. 2. Toto období je završeno keltským svátkem plodnosti Beltainem (30. 4.) nebo svátkem lásky, který slavíme 1. 5.

Vše začíná být velmi aktivní a plné života. Příroda se začíná zelenat, zvířat rodit. Pokud jsme v zimě dostatečně odpočívali, jsme nabití energií nových začátků a toužíme tvořit a pečovat a máme na to také dostatek sil.

Vláda Vesny – bohyně jara

Tomuto období vládne archetyp panny, čisté, mladé dívky, která je plná ideálů a snů a je odhodlaná je uskutečnit. V našich končinách jsme pod nadvládou bohyně Vesny, sestry Moreny. Je velmi energická, ale také nestálá, proto je dobré mít své sny a vize zpracované z předchozího, odpočinkového období, kdy vládla Morena. Vesna nyní napne svou energii k tomu, aby tyto vize uvedla v život.

V ženském cyklu se jedná o období hned po menstruaci. Tělo se pomalu chystá na uhnízdění vajíčka a je plné energie. Říká se, že v tomto období je ženská energie nejblíže té mužské, je přímá a odhodlaná, jako statný bojovník.

Úroveň vědomí – PRACOVNÍK

Úrovně vědomí můžeme charakterizovat čtyřmi základními úrovněmi. Jaru odpovídá úrovni pracovníka. Pracovník je velmi energický a přesvědčený, že si svou existenci musí zasloužit a odpracovat. Zároveň převzal zodpovědnost za svůj život a dobře ví, že změna je v jeho rukou. Chce to jinak a nebojí se do toho opřít. Pracovník si spojuje změny ve své realitě s tím, jak moc jde do akce a tyto změny fyzicky iniciuje. Čím víc jde do akce, tím víc se mu to vrací, ale bez fyzické akce se nic neděje.

Světová strana – východ

Element – vzduch

Složka osobnosti – psychická

Přechodové rituály – předporodní rituál, rituál pojmenování dítěte

Jarní měsíce:

Březen – otevřené srdce

S březnem se pojí také téma otevřeného srdce. V lednu jsme se věnovali zpevnění svých základů a kořenů. V únoru jsme kultivovali vyšší vedení a své božství. Obě kvality se nyní potkávají v otevřeném srdci. Díky němu jsme laskaví k sobě i svému okolí a je radost s námi být. Jen je třeba mít také nastavené hranice, abychom se nerozdávali příliš.

Duben – nevinnost a vykoupení

S dubnem je spojeno téma nevinnosti a vykoupení. V tomto období obvykle slavíme Velikonoce. Rodí se čistá a nevinná mláďata, příroda po zimě začíná znovu s čistým štítem plodit a zelenat se.

Květen – partnerství a přátelství

Ke květnu neodmyslitelně patří 1. máj a lásky čas. Staví se máje, příroda je v rozpuku a vnější energie pomalu dosahuje vrcholu. Je to čas, kdy utužujeme svá partnerství a přátelství. Jsme hodně venku a naše energie směřuje k našemu okolí.

element voda

Období zimy – element voda

Vítám vás v novém týdnu a představuji tematiku, které nás bude nyní provázet:

JAK UVNITŘ, TAK VNĚ

V únoru je znatelněji cítit energie blížících se nových začátků. Aby mohlo přijít nové, musíme mu udělat prostor. A to uděláme nejlépe pořádným úklidem. Jak ve svém vnitřním, tak ve svém vnějším světě.

ELEMENT VODY

S obdobím končící zimy, hibernace, odpočinku se pojí také element vody. Voda je nositelkou života, neustále proudí a proměňuje se jako naše emoce. Souvisí tedy s naší emoční složkou osobnosti.

Proudí naší krví. Můžeme ji požádat, aby vyčistila staré nánosy emocí v nás a my se mohly na svět podívat bez starých křivd.

ODPUŠTĚNÍ

S tím souvisí téma odpuštění. Odpuštěním neschvalujeme příkoří, které se nám stalo, ale propouštíme emoční náboj, který si s ním neseme. Tím se osvobozujeme a získáváme prostor a energii pro nové prožitky a emoce.

Moje psychická nestabilita začala právě meditací odpuštění a následným odpouštěním všeho a všem. Proto nedoporučuji jít do toho po hlavě a bez rozmyslu. Ale nejprve požádat element vody o pomoc s pročištěním starého a pak odpustit se záměrem, ať odpustím to, na co jsem aktuálně připravená.

Jak se propojit s elementem vody:

 • Vědomá koupel nebo sprcha – při koupeli/ sprchování myslete na to, jak se vás voda dotýká a jak omývá každou vaši buňku a odplavuje všechny staré nánosy
 • Pití čisté vody
 • Projití se v dešti nebo sněhu (ráno bosé ranní rosou)
 • Pozorování řeky nebo potoka
 • Difuzér s vonnými oleji
 • 4 x ročně umýt okna a vyprat záclony a závěsy – propuštění starého, místo pro nové (příležitosti, zážitky, emoce)
 • Hoponopono

Skvělým pomocníkem v čištění prostoru, ať už vnitřního nebo toho, ve kterém žijeme je nahrávka hoponopono.

Schválně si ji zkuste pustit a opravdu procítit. Co to s vámi dělá? Když ji necháte jen tak hrát v prostoru, pomůže to jeho energetickému pročištění. Přidávám perfektní skladbu od úžasné Marušky Tilšarové.

Já ráda kombinuji fyzický úklid – mytí, luxování, větrání s tím energetickým – puštění hoponopona, nabíjení prostoru difuzérem apod.

Když odpustíte, pocítíte úlevu a s lehkostí pak budete přijímat nové možnosti.

Bára Gottsteinová

Bára 2.0 – poutnice životem na cestě k rovnováze

V listopadu jsem absolvovala první z pěti víkendů roční akademie mindfulness, který vede Kasha z mindullife.cz. Byl to pro mě velmi silný zážitek a mimo jiné jsem si tam uvědomila, že svoje místo cítím primárně vedle novopečených maminek.

Koncem ledna proběhl druhý víkend, který byl celý zaměřený na pozornost k tělu. Zásadním uvědoměním bylo, že je třeba přestat snít a začít konat. A tak intenzivněji tvořím blog a přemýšlím, jak nejlépe začít s podporou žen, kterou cítím jako velmi důležitou.

Moje životní výzvy

Jak se dočtete na mém webu, mou hlavní životní výzvou je nalezení životní rovnováhy.

Moje cesta vedla od absolutního bytí v hlavě přes převahu pocitů až k momentálnímu stavu, ve kterém se snažím propojovat hlavu a pocity do jednoho funkčního celku.

 • hledání životní rovnováhy
 • vztah s matkou a otcem
 • odpor vs. přijetí
 • porody a život s miminkem
 • zdraví – psychické a fyzické
 • vědomé rodičovství

Vztah s matkou a otcem

Nejspíš pro vás nebude překvapením, že náš postoj ke světu se utváří v našem dětství. A primární osoby, které nás ovlivňují jsou naši rodiče.

V mém příběhu byla maminka emočně nestabilní a značnou část života i nepřítomná. Taťka pro mě naopak zosobňoval všeho schopné božstvo, kterého jsem se bála a zároveň ho bezmezně uctívala.

Jak jsem začala svůj příběh rozkrývat, došlo mi, že oba vždy dělali to nejlepší, co v dané chvíli mohli. Že mi nikdy nechtěli ublížit a že prostě nevěděli, jak to dělat jinak.

Oběma jsem odpustila a musela jsem hodně odpustit i sama sobě, což byl možná nejnáročnější proces. Ale velmi se mi ulevilo. A došlo mi, že všichni jsme v pořádku a na nikom z nás není nic špatně.

Odpor vs. přijetí

Už jste jistě slyšeli, že je dobré přijímat vše, co nám život přináší a neklást tomu odpor. Jak to ale prakticky udělat, když jsme celý život vedeni k tomu, jak by to ideálně mělo být a chceme tuto ideální představu naplňovat.

Předně je dobré si uvědomit, že neexistuje jediný ideální stav bytí nebo žití pro všechny. Každý jsme originál a jako takový máme různé potřeby a nároky. Je dobré snažit se naplnit svoje potřeby a nesnažit se naplňovat očekávání okolí. To je často běh na dlouhou trať, ale rozhodně se vyplatí na něj vydat.

Když začnete žít svůj život podle vašich konkrétních potřeb, velmi se sníží tlak, který ucítíte a možná si jednoho dne uvědomíte, že již žádný odpor (který ten tlak vytváří) necítíte a že život přijímáte prostě tak, jak běží.

Porod a život s miminkem

Moje těhotenství a porody byly mým obrovským tématem. A myslím, že je to tak v pořádku, protože se jimi můj život velice proměnil. Návrat k porodu jako přechodovému rituálu je kniha, kterou aktuálně čtu a velmi souzním s tím, že porod je velkým, život-proměňujícím, přechodovým rituálem.

Žena ho prožívá velmi intenzivně, psychicky i fyzicky. Změna ovšem nastává i pro muže, který si takovým přechodem neprochází tak intenzivně. O to více na něj pak mohou dolehnout důsledky změny. Určitě je skvělé, když se oba co nejvíce podporují a podílejí na tom, jaké změny těhotenství a porod přinášejí. Díky tomu mohou být oba, co nejlépe připraveni na to, co přijde po porodu. Na vše se připravit nedá, člověk netuší, jaká přesně situace nastane zrovna u něj a jak na ni bude reagovat. Přesto je dobré mít představu o tom, k jakým změnám a situacím často dochází, aby byl překvapen co nejméně. Kdo je připraven, není zaskočen, říkává se. V poporodním období toto rozhodně platí.

Zdraví – psychické i fyzické

V západní společnosti jsme zvyklí rozdělovat svět, život i zdraví na různé, oddělené součástky. Já to ale vnímám tak, že jsme všichni jeden celek, který je na různých úrovních propojený a proto je třeba na problematiku vždy pohlížet komplexně a nevyzdvihovat jednu část nad jinou. Všechny hrají svou nezastupitelnou roli.

V oblasti zdraví to platí určitě. Vyrůstala jsem v klasickém prostředí, kde se kladl důraz na preventivní prohlídky a nutnost mechanického fungování těla. Že existuje i něco jako psychické zdraví, o které je taky dobré pečovat jsem zjistila prakticky až ve chvíli, kdy moje psychika nevydržela pod náporem každodenních povinností a přišla psychotická ataka.

Pro mě, jako matku s dvěma malými dětmi, to byl velký šok a rána, která se hojí svým způsobem dosud.

Přinutilo mě to přehodnotit dosavadní způsob života a zařadit změny, které jsou blahodárné. Všechno ale jde velmi pozvolna a na můj původní vkus pomalu. Uvědomuji si však, že katarze a dramatické změny jsou možné, ale nejsou úplně příjemné. Pokud začneme měnit své postoje, zvyky, návyky a programy pozvolna, i naše prožívání se bude měnit pomalu, ale o to trvaleji a udržitelněji.

Je dobré si uvědomit, že dosavadní fungování jsme budovali celý život, tudíž i nové fungování je třeba integrovat pomalu a postupně. Změna je ale možná.

V mindfulness se učíme nehodnotit a přijímat to, co se nám děje. Zároveň se naše mysl neustále snaží o opak a je to tak v pořádku, během našeho života naše prostředí formovalo naši mysl, tudíž je logické, že mysl hodnotí své prostředí na základě vzorců, které má dlouhodobě naučené. Zároveň je mozek neuroplastický a je neustále schopen učit se novému. Když toto prohlédneme, máme celý zbytek života na to, přeprogramovat naši mysl. Ovšem s laskavostí a přijetím, že se to vždy nemusí dokonale dařit. Nejde o to být dokonalý v očích někoho cizího, ale cítit se dobře ve svém vlastním prožívání.

Vědomé rodičovství

Když už víme, co děti potřebují a zároveň máme zvědomená zranění z našeho dětství, chceme udělat vše pro to, aby naše děti prožili dokonale harmonické dětství, aby z nich vyrostli zdravě sebevědomí a úspěšní dospělí. A tím na sebe vytváříme obrovský tlak. Jak jsme si již řekli, cílem není dokonalost, ale cesta k ní.

Jak říká Gabor Maté, když se vám povede podepsat se na svých dětech o 10 % méně, než se na vás podepsali vaši rodiče, tak jste dobří rodiče.

Není až tak důležité CO děláme, ale JAK to děláme. Hladit někoho jde mnoha způsoby. Nejvíc si z toho ale oba odnesete, když jste oba plni svou pozorností u hlazení. Vy myslíte na to, jak druhého hladíte a druhý dotek přijímá a myslí na to, jak to na něj působí. A tímto způsobem je možné přistupovat ke všemu, co v životě děláme. Když jsme u toho plně přítomní, obohatí nás to.

Na druhou stranu se není třeba pranýřovat, když se ta plná pozornost nedaří. Je mnoho situací v životě, kdy svou pozornost potřebujeme dělit mezi více podnětů a i to je naprosto v pořádku. Když začneme bdělou pozornost trénovat, postupně se bude objevovat častěji. Neexistuje ale jeden jediný způsob, jak správně žít.

visionboard 2024

Období zimy – vision board

Technika pro období zimy

VISION BOARD PODLE OBLASTÍ FENG SHUI

Budete-li mít chuť, sedněte ke Canvě a během chvilky si z fotek a cílů nebo pocitů, které chcete v roce 2024 prožívat sestavte svůj vlastní vision board.

Dělám to letos asi potřetí a musím říct, že jako kotva mých tužeb a přání to funguje skvěle.

Můžete se držet následujících 9 oblastí anebo náhodně vybrat vaše nejšťastnější fotky nebo největší touhy a k nim přidat heslovitě pocity a prožitky, např.

Jsem v přebytku. Cítím se dosycená. Jsem šťastná. Žiju v hojnosti.

Feng Shui dělí pozemky, domy i jednotlivé místnosti do 9 životních oblastí podle mřížky PaKua. Já jsem do této mřížky tentokrát doplnila to, co chci v jednotlivých oblastech prožívat v roce 2024.

1 – Kariéra

Nové začátky, vaše práce, pocit životního naplnění.

2 – Vztahy

Vztahy s druhými, milenecké vztahy, ale i vztah sama k sobě.

3 – Předkové / Minulost

To, odkud pocházíme, co si s sebou neseme, z koho jsme vzešli.

4 – Hojnost / Bohatství

Žiju v pocitu dostatku nebo nedostatku? Vše, co souvisí s hojností ať už lásky, přátel, zážitků nebo hmotných statků.

5 – Harmonie

Středová oblast, která propojuje pocity ze všech oblastí. Naším cílem by mělo být nalezení životní rovnováhy, takové kombinace ve všech oblastech, kdy se cítíme naplnění ve svém životě.

6 – Pomocníci

Lidé, kteří jsou připraveni nám pomoci, ale i šťastné náhody a různí strážní andělé. Patří sem vše, co nám usnadňuje život, např. vysavače, roboty, počítače, atd.

7 – Děti / Budoucnost

Všechny vaše projekty, vaše děti, vaše vize a plány patří do této oblasti.

8 – Moudrost

Vaši učitelé, knihy, kurzy, kde čerpáte moudrost a inspiraci.

9 – Dosažení

Oblast vašich úspěchů, kterých jste dosáhly. Jistě jsou oslnivé a úžasné, ale pozor na lpění na nich.

Od malinka jsme učené, že když si něco přejeme, tak to nesmíme říct nahlas, abysme to nezakřikly. Tohle učení je ale pěkný nesmysl. Přece, když si něco chci do života přitáhnout, tak o tom naopak mluvit musím, aby nejlépe každý, kdo mě dobře zná, věděl, co si přeju a co naopak nepovažuji za důležité. Aby mi pak sami mohli dělat radost nebo mě navedli na lidi, kteří mi s mým přáním mohou pomoci.

Kdybyste si z tohoto příspěvku měli odnést jednu věc, je to toto: Mluvte nahlas o svých tužbách a přáních a nestyďte se za ně, ani se nebojte, že se nesplní.

Jak se chci cítit v jednotlivých oblastech v roce 2024 já, pro inspiraci 😉

Mějte krásný týden,

bilancování 2024

Období zimy

TÉMA UZAVÍRÁNÍ, BILANCOVÁNÍ A VHLEDŮ, TVORBA ZÁMĚRŮ

Ještě pořád máme období zimy. Prosinec, leden a únor jsou měsíce uzavírání, hodnocení a bilancování. Tvoří se vizí, plány, cíle či záměry. Protože jsem analytik, mám tyhle činnosti moc ráda.

Letos jsem poctivě prošla 12 kouřových nocí (díky Jana Rosa) a už loni mě věrně provázel diář Srdce ženy, který s radostí budu používat i letos.

Odpočinek, stažení energie

V zimě příroda odpočívá a nabírá síly na bujaré jaro, které se blíží. I my bychom měly stáhnout svoji energii a pozornost směrem k sobě a do svých příbytků.

Zima je jako těhotná žena, která trpělivě čeká na okamžik narození svého miminka.

Vláda Moreny – bohyně smrti a pořádku

Tomuto období vládne bohyně Morena. Moudrá stařena a bohyně smrti, ale taky pořádku. Energie je velmi málo. Příroda je pasivní a i my bychom měli zpomalit a zaměřit se na reflexi toho, co v životě chceme dále posilovat a co už tam naopak nechceme.

V ženském cyklu se jedná o menstruační období. Tělo potřebuje odpočívat, aby se mohlo zbavit starého a připravilo se na nový začátek. Je to i vhodné období pro vnitřní i vnější úklid. Snadněji si zde odpovíte na otázky typu:

Jsem se svým životem spokojená? Co v mém životě funguje a co naopak potřebuju změnit?

Úroveň nervového systému – archetyp OBĚŤ

Z hlediska nervového systému se nacházíme v úrovni archetypu oběti (cítíme nebezpečí a vládne parasympaticus). Oběť je velmi pasivní a dějí se jí přesně takové okolnosti a situace, které posilují její postoj. Konkrétně to znamená, že není pevná sama v sobě, její okolnosti ji ovládají (reaguje emocionálně). Když jde něco řešit, jde na to z pozice – bojuju/ reaguju na svoje okolnosti, potřebuju zachránit, potřebuju hasit požáry.

Prosinec – dokončení cyklu, požehnání, zázraky

Prosinec je přechodným obdobím mezi starým a novým rokem. Starý rok končí a my ho můžeme zhodnotit a reflektovat. K tomu je skvělých právě 12 kouřových nocí. Slavíme Vánoce a všude okolo nás je až hmatatelná atmosféra zázraků. Jsme požehnaní hojností darů, přátel a rodiny.

V prosinci také slavíme zimní slunovrat, kdy pomaličku slunce přebírá vládu nad temnotou, aby se v červnu jejich role zase vyměnily. A tak pořád dokola.

Leden – kořeny a základy

Téma, které se s lednem pojí jsou kořeny a základy. Je to logické, pokud chceme tvořit životaschopné vize, cíle a záměry, potřebujeme pro ně pevné základy.

Tušíte, zda jste pevné „v kramflecích“ nebo potřebujete trochu uzemnit?

Únor – vyšší já, vnitřní vedení, božství

Poté, co se ukotvíme svými kořeny k zemi, je čas, napnout své vědomí také někam nahoru, k tomu, co nás přesahuje. V únoru je tedy čas spojit se svým vyšším já, vnitřním já, božstvím, přírodou, vesmírem, čímkoli vyšším, co je vám sympatické. Mohou vám přijít různé vhledy pro nové období, které je v únoru již na dosah.

TECHNIKY POJÍCÍ SE S OBDOBÍM ZIMY

Techniky, které mě v zimním období provázejí:

 • Roční zhodnocení – kruh života.
 • Vision board, letos nově založený na 9 životních oblastech podle feng shui.
 • Stanovení nových návyků (pro letošek plánuji ranní úsměv, večerní 8minutovka, pravidelná cyklická jóga a automasáž bříška).
 • Karta pro nadcházející rok i jednotlivé měsíce
 • Uzemnění pomocí vizualizace kořenů a spojení se Zemí.
 • Vědomí si svých předků – po krvi, po zemi, po řemesle.
 • Vizualizace na propojení se s vyšším já
 • 12 kouřových nocí

Co byste chtěly samy vyzkoušet nebo by vás zajímalo blíže? Napište mi a já se v dalších článcích rozepíšu více o tom, co vás zajímá 😉

Mějte pohodový týden,

Kolo rovnováhy

Zdravím vás v novém roce a představuji vám kolo rovnováhy, které ke mně přišlo ke konci roku 2023 jako propojení mých dosud získaných znalostí a zkušeností.

Žijeme cyklický život, který provází činnosti, které se pravidelně opakují a nesou různou energii.

Cyklus může být roční, měsíční, menstruační, týdenní, denní apod.

V každém cyklu spolu tančí různá kombinace pasivity a aktivity, mužské a ženské energie, řádu a chaosu…

Den střídá noc.

Úplněk se postupně mění v novoluní.

Menstruace přechází v dynamickou fázi, ta ve fázi ovulační až dojde k fázi předmenstuační.

Zimu střídá jaro, to střídá léto a nakonec přichází podzim.

A tak stále dokola.

Jak uvnitř, tak vně. Jak dole, tak nahoře.

Optimální stav – rovnováha. To je kombinace aktivity a pasivity, soustředění se na vnější okolnosti i na vnitřní svět v takovém poměru, který je pro nás ideální.

Pro každého je tento poměr jiný a nejlepší způsob, jak objevit tu svoji ideální kombinaci aktivit a pasivit je soustředit svoji pozornost dovnitř sebe.

To, jak vnímáme svůj vnitřní svět se odráží v tom, jak vnímáme ten vnější. To, jak moc jsme ukotveni v hmotné realitě se pak odráží v tom, jak moc dokážeme snít a své sny realizovat.

Propojení a vědomá pozornost

V dnešní západní společnosti obvykle aktivita převažuje nad pasivitou, často nám chybí odpočinek a zklidnění.

Já momentálně intenzivně studuji mindfulness a Internal Family System. Obojí propojuje mysl s duchem a emocemi a díky síle laskavosti a přijetí proměňují naše vnitřní prožívání a tím se mění i náš život ve vnějším světě. Je to dlouhotrvající proces, ve kterém se změny dějí pomalu, ale o to trvaleji.

Kolo rovnováhy

V následujících měsících budu uveřejňovat články, které budou popisovat témata, energie a emoce, které souvisejí s daným obdobím. Půjdeme obecně od charakteristiky období, přes témata daného období k technikám či meditacím, které dané období podpoří.

V obrázku zobrazujícím kolo rovnováhy najdete následující charakteristiky:

 • roční období – menstruační cyklus – související bohyně
 • svátky kola roku
 • složka osobnosti
 • související témata
 • přechodové rituály
 • světové strany
 • elementy (živly)
 • fáze měsíce
 • fáze dne
 • klíčová kvalita
 • stav nervového systému – hlavní archetyp
 • kalendářní měsíc

Protože se blíží leden, začneme obdobím zimy, tématem odpočinku a bilancování.