Pohodové šestinedělí anebo ne?

Co je šestinedělí

Šestinedělí začíná narozením děťátka. Jak název napovídá, mělo by trvat alespoň 6 týdnů. Je to speciální období v životě ženy, kdy se zotavuje z těhotenství a porodu a duševně se připravuje na novou roli matky. Mělo by také být obdobím, kdy žena načerpá dostatek sil na nadcházející náročné období s novorozencem. Z toho důvodu potřebuje velkou podporu okolí, především partnera. Může také využít služeb komunitní porodní asistentky nebo poporodní duly. Je smutným faktem, že jejich služby většinou neproplácí zdravotní pojišťovna a tudíž si je musí hradit rodiny samy. Jsou to však ty nejlépe investované peníze.

Toto období lze rozdělit na rané a pozdní. Rané trvá zhruba 10 dní a hojí se během něj rány po porodu a stabilizuje se tvorba mléka. Matka je v nejužším spojení s dítětem a neměly by se rozdělovat. Pozdní šestinedělí končí 6 až 8 týdnů po porodu, matka se přizpůsobuje životu s miminkem a v jejím těle dochází k hormonálním změnám.

Zdá se mi, že v dnešní době je šestinedělí věnováno příliš málo pozornosti. Pokud zůstanete v porodnici, jste tři dny pod dohledem porodní asistentky, která bude kontrolovat očistky a svinování dělohy, pak vás ale propustí domů a už na vás nikdo nedohlíží. Až po skončení šestinedělí jdete na běžnou prohlídku ke gynekologovi. Ten zpravidla zkontroluje fyzické funkce. Na to, jak se žena cítí psychicky, už mnohdy není prostor a to je škoda.

Stará moudrost praví, že v šestinedělí by žena měla strávit

7 dní v posteli,

7 dní na posteli a

7 dní okolo postele.

Krásně to vystihuje důležitost odpočinku v tomto klíčovém období. Dříve to byla prakticky jediná dovolená, kterou ženy měly, proto se náležitě dbalo na její dodržování.

Procesy v šestinedělí

V období šestinedělí probíhá naráz spousta procesů, které na sebe navazují. Žena krvácí, odcházejí tzv. očistky, probíhají děložní stahy a zavinování dělohy, zároveň se přidává tvorba mléka a péče o novorozence. Těžko se o těchto procesech dá hovořit odděleně, přesto se o to pokusím.

Krvácení (očistky)

Placenta po odchodu zanechala na děloze ránu o velikosti zhruba dlaně, která se během tří týdnu zmenší asi na 3 cm. Lze si to představit jako byste měla v nose velký strup a ten se náhle sloupl. Proto z vaginy během šestinedělí vyteče zhruba 200 až 500 ml krve.

1. – 2. den: světle nebo tmavě červená krev, silné krvácení, malé nebo středně velké sraženiny (menší než golfový míček).

2. – 6. den: hnědá nebo růžová krev, střední krvácení, méně krve, více bělavého výtoku, méně malých sraženin.

6. – 14. den: hnědý, žlutý nebo bílý výtok, krvácení slabé, spíše špinění, bez sraženin.

15. den – konec 6N: hnědý, žlutý, krémový výtok slabé špinění jen některé dny.

Během prvních 3 dnů po porodu mohou mít některé ženy zvýšenou teplotu nebo silnější krvácení (zejména když se postaví po delším ležení), aniž by šlo o závažný problém. Buďte v kontaktu se svou porodní asistentkou nebo lékařem.

Kdy je třeba vyhledat pomoc?

Při silném krvácení, kdy krev prosakuje více než jednu porodní vložku za hodinu nebo kdy jsou krevní sraženiny velké jako vejce a větší.

Když se rána po nástřihu nebo císařském řezu nehojí a teplota je 38°C a vyšší.

Při silných, neustupujících bolestech hlavy nebo při bolesti hlavy se změnami vidění.

Poporodní stahy, zavinování dělohy

Děloha se z velikosti zhruba melounu musí během pár dnů smrštit znovu do velikosti zhruba hrušky. To je možné díky poporodním stahům. Ty jsou pociťovány jako křečovité stahy v břiše a podobají se bolestem při otevírání. Prvorodičky je většinou nevnímají jako příliš bolestivé. Jejich bolestivost se zvyšuje s dalšími porody, protože děloha potřebuje s dalším porodem více energie, aby se znovu smrštila. Buďte na tyto stahy připravena a prodýchávejte je stejně jako porodní bolesti.

Hygiena

Po každém močení bych doporučila omýt se proudem vlažné vody ať už z lahve, bidetu nebo ve sprše nebo ve sprše pod proudem vody rovnou močte. S hojením porodních poranění mi také velmi pomohly šicí bylinky, které jsem si celé šestinedělí sypala na vložku. Dají se koupit na specializovaných eshopech nebo vám je namíchá vaše dula či porodní asistentka.

Popraskané žilky v očích, v obličeji, na krku

Mohou vzniknout po úporném tlačení při porodu. Za týden nebo dva modřiny zmizí a žilky se zahojí.

Závratě a třesavka

V prvních dnech a týdnech po porodu se tělo zbavuje nadbytečné tekutiny, kterou nastřádalo během těhotenství. Proto můžete být malátná nebo cítit závratě. Buďte opatrná. Vstávejte pomalu a nedělejte rychlé pohyby. Můžete někoho poprosit, aby vám byl při vstávání na blízku.

Třesavka bývá po porodu častým jevem. Přikryjte se peřinou, napijte se sladkého, teplého čaje a uvidíte, že se stav zlepší. Pokud by přetrvával, kontaktujte porodní asistentku nebo lékaře.

Výživa a zažívání

Tělo se vzpatovává z těhotenství a porodu a většinu energie a výživných látek využívá pro tvorbu mléka. Během kojení tělo potřebuje více kalorií než v těhotenství. Proto je základem vaší pohody a úspěšného kojení zdravá a vyvážená strava s dostatkem tekutin.

Zažívání se do normálu vrací nějakou dobu po porodu. Nejpozději třetí den po porodu by žena měla vyprázdnit střeva. Udržovat stolici měkkou můžete zvýšeným množstvím vlákniny ve stravě.

Velmi důležitý je také dostatečný příjem železa, protože krvácením došlo k jeho ztrátě a navíc kojíte, čímž předáváte železo dítěti. Jezte potraviny bohaté na železo jako červené maso a listovou zeleninu s tmavými listy. Smoothie je také vhodná a chutná možnost, jak obohatit jídelníček.

Spánek

Po porodu je osmihodinový spánek pouhou vzpomínkou. Miminko se v noci může často budit, za to může odpočívat přes den. Většinou je bdělé tak hodinu a pak dvě i tři hodiny spinká. Abyste si mohla dostatečně odpočinout, je dobré spát s miminkem v jakoukoli denní i noční dobu. Můžete také požádat partnera, aby miminko pohlídal a vy si mohla odpočinout.

Nálada, úzkosti a náhled na různé věci se s nevyspáním velmi rychle mění k horšímu, proto je velmi důležité dbát na dostatečný odpočinek. Čím odpočatější budete, tím lépe se tělo a mysl přizpůsobí životu po těhotenství.

Cvičení

V prvních týdnech po porodu se budete věnovat hlavně miminku a tělo potřebuje odpočívat.

Ovšem existují vhodné cviky, které podporují zavinování dělohy, a pomůžou obnovit pevnost pánevního dna. Ze začátku to jsou různá dechová cvičení. Poporodní gymnastiku si rozhodně nechte až na období po šestinedělí.

Ležení na břiše

Podpořit zavinování můžete rozhodně tím, že si lehnete na břicho. Dávejte při tom pozor, abyste si lehaly i vstávaly přes bok. Stačí často a krátce, třeba 3 – 5x denně na 5 – 10 minut, ideálně po kojení. Stačí toto provádět 14 dní po porodu, ale můžete i déle, je-li vám to příjemné.

Šátkování břicha

Potřebujete dlouhý, neelastický šátek, široký aspoň 10 cm. Přes bedra dopředu na břicho, překřížit v oblasti pod pupíkem, pak zpět na záda, překřížit a zpět dopředu, kde šátek zavážeme. Použít od prvního dne po porodu, 3 – 6x denně na 5 – 10 minut po dobu 3 týdnů. Velmi to ulevuje bolavým zádům, které po porodu dělají práci i za ochablé břišní svaly.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinné pole je označené *