leky na tiseni bolesti pri porodu

Úleva od bolesti při porodu – farmakologické metody

Zde si uvedeme tři nejčastější farmakologické metody úlevy od bolesti při porodu. Jedná se o často zmiňovanou epidurální analgesii, entonox neboli rajský plyn a léky na tišení bolesti (analgetika).

Epidurální analgesie

Před jejím nasazením vám sestra nasadí infuzi s asi litrem tekutiny, aby se předešlo poklesu krevního tlaku. Kolem břicha vám připne pásy CTG, aby se zachytily případné změny srdečního rytmu dítěte. A nasadí vám manžetu tlakoměru, aby průběžně kontrolovali váš krevní tlak.

Samotný epidurál se napichuje buď vleže na boku, nebo tak, že sedíte na kraji postele. Je třeba prohnout záda do oblouku (kočičí hřbet). Lokálním anestetikem vám znecitliví příslušnou část kůže a mezi dva páteřní obratle, kus nad úrovní pasu, vsunou velkou jehlu. Dokud je jehla v zádech, nesmíte se hýbat, ani když máte kontrakci.

(+) umožňuje eliminovat bolest, aniž byste byla zbavena vědomí nebo byla otupělá či měla zastřené vnímání. Můžete s ním odpočívat nebo i spát. Při těžkém porodu může proměnit to, co by se stalo mučivým a bolestivým zážitkem v prožitek pozitivní. Zdá se, že někdy dokáže povzbudit progresi porodů, které se takzvaně „zasekly“.

(-) prodloužení doby porodu, větší pravděpodobnost urychlení porodu oxytocinem, větší pravděpodobnost instrumentálního porodu, větší riziko závažného natržení perinea.

Entonox (rajský plyn)

Entonox je směs oxidu dusného a kyslíku, která se přes masku vdechuje do plic.

(+) má analgetický účinek, tj. tlumí bolest a zvyšuje práh bolesti a má také uvolňující a lehce tišící účinek. Používá se, pokud je bolest mírné až střední intenzity.

(-) hrozí závrať, točení hlavy, euforie, nevolnost a zvracení, méně často se může vyskytnout silná únava, pocit tlaku ve středním uchu, nadmuté břicho, velmi vzácně se mohou vyskytnout účinky na nervové funkce, pocity necitlivosti a slabosti, obvykle v nohách, po ukončení užívání hrozí bolesti hlavy a zmatek, ve vzácných případech byly zaznamenány psychiatrické účinky jako psychózy, zmatenost a úzkost.

Léky na tišení bolesti (analgetika)

Obvykle se vpravují injekčně do hýžďového svalu nebo do kanyly, která je dopraví přímo do žíly.

(+) na rozdíl od epidurálu není třeba zavádět jehlu do páteře, poutat vás k monitorovacímu zařízení, nasazovat infuze ani zavádět cévku, úleva přichází v poměrně krátké době, umožní plné prožívání porodu, neztrácíte vládu nad tělem.

(-) způsobují útlum dýchání, může se projevit u vás nebo u dítěte, pro dítě je to zvlášť nebezpečné, pokud už se potýká s jinými obtížemi, nepříznivě ovlivňují srdeční činnost dítěte, nevolnost, motání hlavy.

Farmakologické metody tišení bolesti by se neměly aplikovat rutinně. Pokud vám však bolest přijde nesnesitelná, určitě jejich aplikaci zvažte. Není to žádným selháním. Každá jsme jiná a bolest snášíme různě, je dobře, že existují různé možnosti, jak si ulevit.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinné pole je označené *