bezpečí

0 – Všímavý kruh 2025

Propojení kola roku, všímavosti a nervového systému

Rovnováha v organismu neboli homeostáze. Přirozené nastavení organismu, ve kterém je prostor pro regenerační procesy, uzdravování a vracení se tam, kde má organismus ideálně být. Aby tento stav mohl nastávat, je třeba, aby se nervový systém cítil v bezpečí.

Není to něco, co jednou nastane a už je hotovo. Náš život je v podstatě neustálým střídáním mezi pocitem bezpečí, pocitem ohrožení a jakýmsi mezistavem těchto dvou extrémů. A toto pravidelné střídání je velmi zdravé. Díky němu můžeme pružně reagovat na život, který se děje. Umíme zabrat a máknout, když je to třeba. A umíme zpomalit a odpočívat, když je práce hotová (nebezpečí pominulo).

Polyvagální teorie velmi jednoduše

Z hlediska nervového systému se neustále střídá pocit můžu (zelená), musím (oranžová), už nemůžu (červená). Nebo aktivace a deaktivace. Sympatikus a parasympatikus. Ze zeleného bezpečí přecházíme přes oranžovou aktivaci (boj nebo útěk) do červeného zamrznutí/kolapsu.

Skvěle je toto fungování vysvětleno v knížce Náš polyvagální svět od Stephena Porgese nebo v Ukotvení od Deb Dany.

Od výkonu ke zpomalení a všímavosti

Když naše autonomní nervová soustava vnímá, že je v bezpečí, pak se otvírá prostor pro „zbytečnosti“ typu, které jsou zároveň tématy během jednotlivých setkání Všímavého kruhu 2025:

1 – Zvědavost (1/2 Hromnice),

2 – Hravost (3 Jarní rovnodennost),

3 – Kreativita (4/5 Beltaine),

4 – Radost (6 Letní slunovrat),

5 – Laskavost (7/8 Dožínky),

6 – Vděčnost (9 Podzimní rovnodennost),

7 – Soucit (10/11 Dušičky),

8 – Jasnost (12 Zimní slunovrat)

a toto celé přináší klid nebo klid přináší toto celé?

A všímavost k tomu, co se děje v nás i okolo nás nám pomáhá tento klid vnášet do celého organismu a tím ho regulovat a navracet do rovnováhy.

Jak v sobě posilovat pocit bezpečí a vracet organismus do rovnováhy?

      • Pravidelné procházky v přírodě

      • Pravidelná setkání ve všímavém kruhu

      • Pravidelná spánková hygiena

      • Zdravé stravování

      • Přiměřený pohyb

      • Meditace, relaxace, vizualizace

      • Vytváření zdravých vztahů (k sobě, ostatním, prostoru i něčemu vyššímu)

      • Zapojením všech smyslů (když je prostor pro smysly (tělo), není prostor pro nesmysly (negativní myšlenky))

    Méně je více

    Možností je celá řada, každý si může najít tu svou. Není třeba hned dělat zásadní životní změny, ale je třeba zavést drobné změna, které přináší trochu více přirozenosti do naší každodennosti. I malá změna, ale dlouhodobě dodržovaná, dokáže časem udělat velkou změnu v našem prožívání.

    Sval všímavosti potřebuje pravidelně posilovat, nemusí to však být dřina

    Během roku vám postupně představím některé praxe nebo techniky, které vám pomohou propojit se se sebou i s okolím. Všímavost je jako sval, který potřebuje trénink. Jak začne pomalu sílit, vaše vnitřní prožívání se může významně proměnit, i když se vnější podmínky nijak zásadně nezmění. A jak se bude proměňovat vaše prožívání, začnou se postupně proměňovat i vnější podmínky. Jen je třeba tomu dát čas a pozornost a být trpělivý.

    Většinou jedeme na nevšímavého autopilota, který nás řídí po drahách, které jsme vyšlapali v dětství. Někdy je to užitečné, jindy méně. Díky všímavosti můžeme objevit dráhy zcela nové. A když někdy odbočíme zpět na ty původní, tak to NEVADÍ. Prostě si toho všimneme, zpomalíme a zkusíme znovu odbočit na dráhu novou.

    Napište komentář

    Vaše emailová adresa nebude publikována. Povinné pole je označené *